H. Hajtová v instagramovom príbehu ku preškrtnutému propagačnému logu pochodu pridala aj štyri slová: „Inkvizítori. Pokrytci. Pedofili. Úchyláci.“ Zriadená disciplinárna komisia mala o tomto prípade rozhodnúť do konca októbra.
Jej konaním sa však pravdepodobne ani nestihne zaoberať. Podľa Nového Času H. Hajtová v prezidentskom úrade nakoniec skončila sama.
„Dovoľte mi informovať vás, že Henrieta Hajtová na základe vlastnej žiadosti ukončila pracovný pomer k termínu 31. 10. 2019 dohodou,“ uviedla denníku Martina Goffová z tlačového odboru prezidentky. Nový Čas získal vyjadrenie aj od samotnej H. Hajtovej.
„Nikdy som verejne žiaden status nezverejnila... Po vzájomnej dohode s KP SR odchádzam na vlastnú žiadosť. Nad touto zmenou som uvažovala už od júna, keď skončil bývalý prezident a jeho tím,“ povedala denníku H. Hajtová.
Za status sa ospravedlnila
Aj napriek tomu, že vyjadrenia zdieľala na svojom súkromnom profile, problémový status sa rýchlo dostal aj na verejnosť. Príbeh zdieľal poslanec parlamentu za Smer-SD Juraj Blanár, ktorý na to upozornil aj na Facebooku. Na vyjadrenia pracovníčky tlačového oddelenia vtedy reagovala aj prezidentka Z. Čaputová.
„Pani prezidentka sa od spomínaných vyjadrení ostro dištancuje, nesúhlasí s takýmito prejavmi, považuje ich za neprípustné. Sama volá po väčšom rešpekte v spoločnosti. Po návrate z Valného zhromaždenia OSN v New Yorku bude situáciu riešiť,“ povedal vtedy M. Strižinec pre denník Plus Jeden Deň.
Príspevok Henriety Hajtovej Zdroj: Facebook
Po medializácii sa dnes už bývalá zamestnankyňa prezidentskej kancelárie za svoje konanie ospravedlnila. „Za svoje vyjadrenia na Instagrame sa týmto ospravedlňujem, uvedomujem si, že to bolo z mojej pozície nevhodné. Aj keď išlo o vyjadrenie na mojom súkromnom účte, ktorý je uzavretý len pre mojich priateľov, použila som nevhodné slová a ospravedlňujem sa ľuďom, ktorých som sa tým dotkla,“ povedala H. Hajtová.
Pochod za život
Národný pochod za život organizovala Konferencia biskupov Slovenska a nezisková organizácia Kanet. Podľa organizátorov bolo cieľom zhromaždenia podporiť ochranu života človeka už od samotného počatia. Pochod mal vyjadriť aj podporu na prijatie zákona, ktorý mal sprísniť podmienky interrupcií.
Pochod podporilo viacero koaličných a opozičných strán a hnutí ako napríklad SNS, OĽaNO, ĽSNS a Sme rodina či mimoparlamentné strany KDH a Kresťanská únia. Ulicami Bratislavy pochodovalo okolo 50-tisíc ľudí.