Zmeny na rezorte kultúry sú platné od pondelka, komunikáciu so zástupcami médií zastreší Peter Hajnala, generálny riaditeľ kancelárie Ľ. Laššákovej. Informoval o tom portál Webnoviny.sk s tým, že podľa jeho informácií bol komunikačný odbor zrušený.

„V rámci Organizačnej zmeny došlo k presunutiu kompetencií komunikačného odboru priamo pod Kanceláriu ministerky,“ znie odpoveď ministerstva.

P. Hajnala bol pred nástupom na ministerstvo kultúry šéfom marketinu a PR vo vydavateľstve Mafra, v tejto funkcii ho nahradil Ivan Netík, bývalý hovorca ministerstva vnútra. V rokoc 2012 - 2016 bol P. Hajnala hovorcom ministerstva pôdohospodárstva, keď rezort viedol Ľubomír Jahnátek zo Smeru.

Riaditeľkou dnes už zrušeného odboru a zároveň hovorkyňou ministerstva bola Barbora Palovičová. Svoju pozíciu stratila mesiac po tom, ako sa objavila vo videu reportérky televízie Markíza Martiny Törökovej.

V nej sa s ťažkosťami vyjadrovala k téme používaniu štátneho jazyka na bilbordoch politických strán. Ako písala M. Töröková v popise videa, ktoré zdieľala na svojom pracovnom profile, tému iniciovalo samotné ministerstvo. Hovorkyňa mala otázky k dispozícii vopred, napriek tomu odpovedala zmätočne.

„Tento týždeň sa mi ale stala zvláštna situácia. Ministerstvo kultúry iniciatívne otvorilo tému, rozhodla som sa ju rozpracovať do víkendovej reportáže v širšom kontexte, hovorkyni som všetky otázky deň vopred (štvrtok) ozrejmila v emailovej a telefonickej komunikácii. Nahrávali sme na jej podnet až na nasledujúci deň (v piatok), neprekážalo, pohoda, prispôsobíme sa,“ písala redaktorka.

Zostrih s neodvysielanými reakciami hovorkyne zverejnila mimo reportáže, ktorú Markíza zaradila do svojich správ. Otázny však bol v tomto prípade aj postup novinárky - hovorkyňa v jednej pasáži hovorila off-record, na čo M. Törökovú upozornila. Tá napriek tomu nahrávku použila.

Mesiac po Törökovej videu sa ministerstvo rozhodlo reorganizovať tlačový odbor. Zmeny naznačujú, že B. Palovičová na rezorte skončila úplne.

Pavol Čorba z rezortu kultúry na otázku TASR, či môže potvrdiť medializované informácie o tom, že doterajšia hovorkyňa vo svojej funkcii skončila, odpovedal, že B. Palovičová je momentálne práceneschopná. Na webe ministerstva je stále uvedená ako hovorkyňa.