Kaufland v novom roku nebude predávať časopis s konšpiračným obsahom. Z regálov ho stiahne viac ako rok po tom, ako sa pre tento krok rozhodla Billa. Neskôr po audite predávaných titulov sa k nej pridalo aj Tesco.

Debatu o predaji tohto časopisu rozprúdili v júni 2018 bloger Jakub Goda a Peter Hajdin z agentúry Komplot Advertising. Pravdepodobne aj na základe ich kritiky reťazce z regálov stiahli tento titul.

V danom období sa Kaufland vyjadril, že „nepodporuje cenzúru tlače a ani obmedzenia slobody prejavu, preto momentálne nemá v pláne stiahnuť uvedené periodikum z predaja“.

Aktualizované 2. januára: Reťazec teraz približuje, prečo sa napokon koncom minulého roka rozhodol pre zmenu. „Našu ponuku tovarov pravidelne prehodnocujeme a aj aktualizujeme či meníme. Našim zákazníkom sa snažíme ponúkať rôznorodý výber denníkov a časopisov, pričom však považujeme za potrebné zdôrazniť, že názory prezentované v týchto periodikách nereprezentujú automaticky názory a hodnoty, ktorými sa riadime,“ uviedol Kaufland v reakcii pre Mediálne.sk.

„Je to výsledkom dlhodobého tlaku na všetky predajné miesta, kde ponúkame aj iný pohľad na udalosti okolo nás - navyše dva mesiace pred voľbami 2020. Záujem ničiť nás je od samého počiatku. Aj touto cestou vás chcem v mene redakcie požiadať o formu podpory predplatným na rok 2020, pribúda nás každým dňom,“ píše šéfredaktor Zem a Vek na Facebooku.

Nielen reťazce, ale aj Trnavský samosprávny kraj už dal konšpiračnému časopisu Zem a Vek stopku. Ten v decembri 2018 oznámil, že knižnice, ktoré spravuje, titul prestanú odoberať. „Rozhodli sme o zrušení predplatného konšpiračného a propagandistického časopisu Zem a Vek v knižniciach v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja,“ uviedol v tom čase trnavský župan Jozef Viskupič.

Samotného šéfredaktora T. E. Rostasa v polovici decembra odsúdili za hanobenie národa, rasy a presvedčenia. Dostal peňažný trest vo výške 4-tisíc eur, prípadne náhradný trest odňatia slobody vo výmere troch mesiacov, keby nebol schopný zaplatiť.

Podľa obžaloby v máji 2017 zverejnil T. E. Rostas v časopise článok s názvom Klin židov medzi Slovanmi, v ktorom uviedol citácie údajných myšlienok rôznych osobností slovenskej histórie, v ktorých vyjadrovali negatívne postoje k židovskej komunite.

Podľa prokuratúry tým T. E. Rostas uvádzal do obehu a rozširoval extrémistické materiály a spáchal taký čin verejne. Ďalej verejne hanobil skupinu osôb pre ich skutočnú alebo domnelú príslušnosť k niektorej rase, národu alebo pre ich náboženské vyznanie. Zároveň verejne podnecoval k nenávisti voči skupine osôb pre ich skutočnú alebo domnelú príslušnosť k niektorej rase, národu a náboženské vyznanie.

Zem a Vek sa dlhodobo profiluje ako „alternatívne spravodajstvo“, svoj magazín označuje ako „geopolitický a kultúrny mesačník“. Časopis sa prezentoval množstvom kontroverzných článkov, okrem iného podsúval názory, že členstvo v NATO ohrozuje Slovákov alebo že chemoterapia je obchod so smrťou.