Peter Hajdin na začiatku leta napísal na facebookovskú stránku Tesca správu, v ktorej opísal, že ho „zarazilo a znepokojilo“, keď v predajni Tesca našiel časopis Zem a Vek, ktorý šíri konšpiračné teórie, antisemitské postoje a spoločensky škodlivé a nebezpečné myšlienky.

„Považujem to za veľmi zlý signál a nedobrý príklad zo strany takého veľkého predajcu, ako je Váš reťazec. Ocením, keď sa rozhodnete podobné médiá stiahnuť z predaja. Kým sa tak nestane, budem nakupovať inde a na túto skutočnosť budem upozorňovať aj svojich blízkych,“ napísal.

Tesco sa zo začiatku zdráhalo a reťazec argumentoval tým, že spoločnosť je apolitická a uvedomuje si, že každý má svoje občianske a plhohodnotné právo na slobodu slova a prejavu. „Tesco je maloobchodník, ktorý ponúka zákazníkom širokú škálu tovaru vrátane periodickej i neperiodickej tlače s rôznorodým zameraním,“ napísala v tom čase firma.

Lenže po niekoľkomesačnej kritike na sociálnych sieťach nakoniec Petrovi Tesco odpísalo, že svoje rozhodnutie prehodnotilo.

„S distribútorom tlače sme sa dohodli na ukončení predaja Z&V od ďalšieho čísla, tzn. aktuálne číslo je v predaji už od 31. 8. Akonáhle vydavateľ zašle nášmu distribútorovi nové vydanie, toto vydanie nebude zaradené do našej predajnej siete a povodne číslo sa stiahne,“ reagovalo Tesco v správe. K stiahnutiu má podľa obchodnej siete dôjsť v najbližších dňoch.

Peter pre TREND tvrdí, že v júni písal len sťažnosť len do Tesca, hoci si uvedomuje, že v ponuke majú časopis aj iné reťazce. „Viem, že iní ľudia sa podobným spôsobom spontánne obracali na iné reťazce - možno niečo nájdete v diskusii pod mojím pôvodným statusom,“ reagoval na našu otázku. Tesco na otázky zatiaľ neodpovedalo, odpovede prisľúbilo v pondelok. 

Ešte v júni k rovnakému rozhodnutiu dospela sieť Billa. Tú pre zmenu urgoval Jakub Goda, ktorý Bille na facebookovskú stránku napísal, že „ho prechádza chuť na jedlo“, keď vidí, že medzi časopismi Zem a Vek, ktorý šíri podľa neho antisemitizmus, konšpirácie a bludy.

Billa mu zo svojho oficiálneho profilu odpísala, že sa rozhodla časopis z predaja vyradiť. „Od budúceho mesiaca (Pozn. red.: od júla) ho na pultoch svojich predajní nebudeme predávať,“ uviedol reťazec v komentári k príspevku blogera. Billa mala časopis v ponuke už od roku 2014, ale neuviedla, či je rozhodnutie vyradiť časopis z ponuky trvalé alebo dočasné.

Ešte pred Tescom časopis z predaja vyradila Billa, ktorú tiež konfrontovali používatelia na Facebooku. Tesco v tom čase uvádzalo, že vykoná audit všetkých časopisov, ktoré má na pultoch.

Zem a Vek sa na svojej stránke po stiahnutí časopisu na adresu Billy vyjadril, že „podľahla nátlaku liberálnych propagandistov a časopis stiahol z predaja“. Zem a vek si v nej podľa časopisu kupovalo mesačne 800 až tisíc ľudí. Reťazec vraj rozpredal 75 percent dodaných exemplárov. Predaje z Tesca mohli byť podobné, keďže počtom predajní už Billa predstihla svojho konkurenta.

Z väčších reťazcov majú stále na svojich pultoch kontroverzný časopis Terno, Delia či Kaufland. „Spoločnosť Kaufland nepodporuje cenzúru tlače a ani obmedzenia slobody prejavu, preto momentálne nemá v pláne stiahnuť uvedené periodikum z predaja,“ uviedla v lete v stanovisku spoločnosť.