Prezidentka novinárom poďakovala za to, čo robili „v záujme toho, aby bola verejnosť informovaná. A to aj o veciach, o ktorých mnohí nechceli a nechcú nič vedieť,“ dodáva portál Webnoviny.sk.

Dezinformačné weby odsúdila s tým, že „informácie a slová, ktoré šíria, sú namierené na veľmi nízke pudy a iniciujú chorých, labilných alebo frustrovaných ľudí k činom“.

Z. Čaputová rovnako uviedla, že takéto médiá by mali niesť zodpovednosť za obsah, ktorý šíria. „Bojovať s nepravdou či vedomou lžou je vždy nerovný boj,“ povedala na konferencii nazvanej Pravda, lož a sloboda slova: 30 rokov po páde totality, ktorú zorganizovali pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie.

Prezidentka vyzdvihla na konferencii k výročiu revolúcie potrebu slobody slova. „Pre demokraciu je životne nevyhnutné, aby sa v nej mohli slobodne šíriť informácie, myšlienky a názory. Sloboda slova, sloboda prejavu zabezpečuje, že verejnosť dostane k dispozícii všetky nevyhnutné informácie, aby mohla vzniknúť široká diskusia o veciach verejného záujmu,“ uviedla.

Prezidentky sa v príhovore tiež vyjadrila, že v snahe o pravdu sa spoločnosť „drží limitovaného priestoru faktov, a ten je vždy užší ako nekonečný priestor klamstva, ktorý nie je viazaný na nič, na žiadne zábrany“ a zároveň ľudí neuchráni stretnutiu s krutou nepravdou a klamstvom – vedomým a účelovým, ktoré nemôžu ovplyvniť.