O výpovedi P. Tótha informoval Denník N. Podľa toho exsiskár uviedol, že lustrovanie celkom 29 novinárov a ich vyše 140 príbuzných vrátane J. Kuciaka v policajných databázach nariadil aj zabezpečil M. Kočner. Sprostredkoval ho podnikateľ s väzbami na vládny Smer Norbert Bödör.
Výber, ktorých novinárov lustrovali a následne aj sledovali, zostavil M. Kočner s P. Tóthom. Kde býva J. Kuciak presne nevedeli. V diagrame, ktorý získali z polície, nebol ako miesto jeho pobytu uvedený dom vo Veľkej Mači, ale rodičovský dom v okrese Bytča.
„Nepriamo tak priznáva, že informáciu o Kuciakovej skutočnej domácej adrese pre Kočnera podozrivého z objednávky novinárovej vraždy zistil on cez ľudí, ktorých na sledovanie novinárov najal,“ uvádza denník.
Zoznam v obálke
P. Tóth vypovedal, že M. Kočner mu začiatkom roka 2017 doručil bielu obálku formátu A4, v ktorej boli lustrácie 28 novinárov s vyhotovenými vzťahovými diagramami. Obsahovali informácie o mieste bydliska či rodinnom stave.
Objavili sa tam novinári z televízií Markízy, Joj aj z RTVS, z Denníka N, Sme, portálu Aktuality.sk, z týždenníkov TREND, .týždeň, Plus 7 Dní či rádia Expres.
„Marian Kočner do tohto zoznamu chcel, samozrejme, zaradiť aj novinárov, ktorí k nemu mali kritický postoj, a preto sa medzi nimi vyskytol aj Ján Kuciak, ktorý bol pre mňa v tom čase pomerne neznámy,“ pripomína Tóthovu výpoveď z 20. mája tohto roka na policajnej inšpekcii denník.
Ten najvyšší
Keď sa P. Tóth M. Kočnera opýtal, odkiaľ má všetky detailné informácie, odpovedal mu, že s tým má „zaobchádzať veľmi opatrne, lebo to zabezpečoval ‚ten najvyšší‘“.
„Neviem uviesť, či tým myslel prezidenta PZ Tibora Gašpara alebo riaditeľa NAKA Petra Hraška, alebo niekoho z riaditeľov jednotiek NAKA,“ tvrdil P. Tóth. Lustrovanie novinárov preveruje úrad inšpekčnej služby ministerstva vnútra. Posudzuje to ako zneužitie právomoci verejného činiteľa.
Je známe, že o lustrácie požiadal na začiatku roka 2017 vtedajší riaditeľ odboru podpory riadenia v NAKA Pavol Vorobjov.
Bývalý policajný prezident T. Gašpar začiatkom marca ohľadom lustrovania novinárov vypovedal na NAKA. Predmetom výsluchu mali byť tvrdenia P. Vorobjova, že pokyn na lustrovanie J. Kuciaka dostal práve od T. Gašpara. Ten ich označil za nepravdivé.
P. Vorobjov potom výpoveď zmenil. Neskôr tvrdil, že žiadosť dostal od finančnej jednotky NAKA a nebol schopný potvrdiť, kto ju podpísal. Podľa T. Gašpara lustrácia súvisela s kauzou Rybanič. P. Vorobjov je momentálne obvinený pre podozrenie zo spáchania prečinu zneužívania právomocí verejného činiteľa v súbehu s prečinom neoprávneného nakladania s osobnými údajmi.
V kauze lustrácie J. Kuciaka a ďalších novinárov začal vyšetrovateľ trestné stíhanie ešte v apríli tohto roka pre prečin zneužívania právomocí verejného činiteľa a prečin neoprávneného nakladania s osobnými údajmi, ozrejmil vtedy rezort vnútra.
Poslanec Národnej rady SR Jozef Rajtár (SaS) vtedy podal trestné oznámenie s odôvodnením, že T. Gašpar alebo P. Vorobjov pravdepodobne pri výpovediach zavádzali o lustrovaní novinárov. Tvrdí, že vo výpovedi T. Gašpara nesedia dátumy, pretože vyšetrovanie kauzy Rybanič sa skončilo skôr, ako došlo k lustráciám.
F. Rybanič, ktorý bol bol asistentom J. Rajtára, nahliadol do účtov Roberta Kaliňáka a o podozrivých transakciách informoval novinárov, čím mal porušiť bankové tajomstvo.