Zadržali ho v rámci akcie, ktorá súvisela s lustráciou zavraždeného novinára Jána Kuciaka. TASR o tom informovali z kancelárie Ministerstva vnútra SR.

Policajti z inšpekcie ministerstva vo štvrtok ráno zadržali v tejto kauze zástupcu riaditeľa národnej jednotky finančnej polície Milana Mihálika a Michala Zubčáka z odboru podpory riadenia. Po výsluchoch ich prepustili vo štvrtok večer.

Tejto dvojici nebolo vznesené obvinenie. M. Mihálik bol zadržaný pre podozrenie zo spáchania prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa spolu s prečinom neoprávneného nakladania s osobnými údajmi. Podľa rezortu to malo súvisieť s vykonávaním neoprávnených lustrácií v informačných systémoch rezortu vnútra.

„Zadržaný bol aj M. Z. pre podozrenie zo spáchania prečinu ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti. Tohto konania sa mal zadržaný dopustiť vykonaním neoprávnenej lustrácie v informačnom systéme ministerstva vnútra,“ uvádza Petra Friese z tlačového odboru MV SR.

Ministerstvo potvrdilo, že oboch prepustili na slobodu. Vyšetrovanie voči nim naďalej pokračuje. „Táto akcia nesúvisela s neoprávnenou lustráciou 28 novinárov, v ktorej sú taktiež naďalej vykonávané potrebné procesné úkony,“ vysvetlila P. Friese.

V kauze lustrácie J. Kuciaka a ďalších novinárov začal vyšetrovateľ trestné stíhanie ešte v apríli tohto roka pre prečin zneužívania právomocí verejného činiteľa a prečin neoprávneného nakladania s osobnými údajmi, ozrejmil vtedy rezort vnútra.

Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar začiatkom marca vypovedal na Národnej kriminálnej agentúre. Predmetom výsluchu mali byť tvrdenia P. Vorobjova, že v roku 2017 mal dať pokyn na lustrovanie Kuciaka. Vorobjovove tvrdenia označil za nepravdivé. Podľa Gašpara lustrácia súvisela s kauzou Rybanič.

Poslanec Národnej rady SR Jozef Rajtár (SaS) vtedy podal trestné oznámenie s odôvodnením, že T. Gašpar alebo P. Vorobjov pravdepodobne pri výpovediach zavádzali o lustrovaní novinárov. Tvrdí, že vo výpovedi T. Gašpara nesedia dátumy, pretože vyšetrovanie kauzy Rybanič sa skončilo skôr, ako došlo k lustráciám.

F. Rybanič, ktorý bol bol asistentom J. Rajtára, nahliadol do účtov Roberta Kaliňáka a o podozrivých transakciách informoval novinárov.