Vyhlásenie RTVS prichádza v čase, keď RTVS prepustila viacerých redaktorov spravodajstva a novinárke Zuzane Kovačič Hanzelovej dalo „kárne opatrenie“ za vyjadrenie na Facebooku o tom, že v RTVS prebieha normalizácia. Venovať sa už nemala ani politickým témam, po medializácii rozhodnutia ale v stredu na sociálnej sieti napísala, že tento postoj vedenie zmiernilo s tým, že malo ísť o žart.

Z. Kovačič Hanzelová príspevkom na Facebooku reagovala práve na čistky v spravodajskej redakcii, keď vedenie ukončilo spoluprácu so štyrmi dlhoročnými externými redaktormi. Všetci z nich boli podpísaní aj pod otvoreným listom, v ktorom kritizovali atmosféru, v ktorej pracujú.

„RTVS má legitímne zvoleného generálneho riaditeľa a menovaný manažment, ktorí pracujú v prospech všetkých koncesionárov verejnoprávnej inštitúcie. Súčasné vedenie RTVS vždy považovalo slobodu slova a nezávislosť za kľúčové piliere fungovania verejnoprávneho média. Vážime si princípy demokracie a pluralitu názorov,“ píše vedenie RTVS v aktuálnom stanovisku.

Tvrdí, že od spomenutých atribútov sa odvíja pracovné nastavenie a diskusia s redaktormi spravodajstva RTVS. „Pracujú v maximálne slobodnej atmosfére, bez akýchkoľvek vonkajších alebo vnútorných zásahov a politických vplyvov do tvorby ich spravodajských príspevkov či výberu tém. V interných diskusiách sa zdôrazňuje, aby boli vyvážené, objektívne, nestranné a dôveryhodné, a aby ich tak vnímali aj naši diváci a poslucháči,“ uvádza RTVS.

Redaktorka to vidí inak 

Z. Kovačič Hanzelová v príspevku na Facebooku z minulého týždňa naopak tvrdila, že vedenie redakcie do vysielania „pretláča hlúposti“, ako príklad uvádzala, že šéfredaktor navrhol tému postavenú na konšpirácii, podľa ktorej mali sýrskym deťom dávať šumivé tablety, aby nafingovali na záberoch penu z úst a vyzeralo to ako chemický útok.

„Vedeniu RTVS ide od samého začiatku o to, o čom je pridaná hodnota verejnoprávnosti – prinášať informácie pre všetkých a z každého názorového spektra,“ tvrdí RTVS.

Podľa verejnoprávneho média „sú odchody a príchody zamestnancov prirodzeným dôsledkom nástupu každého nového manažmentu a v žiadnom prípade nie sú dôvodom na znepokojenie“.

„RTVS si naďalej bude udržiavať svoju nezávislosť, verejnoprávnosť, bude zdrojom kvalitných, overených a dôveryhodných informácií, čomu napomôže aj vybudovanie tímu dátovej žurnalistiky, na ktorom sa začne pracovať,“ končí sa stanovisko vedenia telerozhlasu.

Aktuálne dianie v RTVS kritizoval v mene slovenskej členky výkonného výboru Beaty Balogovej aj Medzinárodný tlačový inštitút. Za kolegov z RTVS sa postavili aj viacerí novinári z iných redakcií.

Fakulta, čo vychováva novinárov, je znepokojená 

Na akademickej pôde sa vyjadrila Filozofická fakulta Univerzity Komenského, ktorá uviedla, že situáciu v RTVS vníma so znepokojením. Osud verejnoprávnej žurnalistiky jej nie je ľahostajný, keďže fakulta vzdeláva budúcich novinárov vyše 60 rokov.

„Ako v minulosti, tak aj dnes považujeme slobodu slova a slobodu tlače za kľúčové a neoddeliteľné súčasti nielen akademickej práce, ale aj života v demokratickej spoločnosti,“ uvádza sa vo vyjadrení vedenia fakulty a členov katedier.

Fakulta tiež napísala, že považuje existenciu nezávislých verejnoprávnych médií za mimoriadne dôležitú. A to obzvlášť v prostredí stoviek internetových médií s nejasnou vlastníckou štruktúrou a postupného ovládania médií ekonomickými aktérmi s politickým vplyvom. „Aj preto sme presvedčení, že by bolo prospešné pokračovať v práci, ktorá urobila spravodajstvo RTVS najdôveryhodnejším na Slovensku,“ zdôraznila FiF UK vo svojom vyjadrení.

Rezník podľa SaS uspokojuje chúťky 

K situácii v RTVS sa vyjadrila aj opozičná strana SaS, podľa ktorej je prepúšťanie dlhoročných redaktorov trestom za ich vyjadrenie nesúhlasu s pomermi v RTVS, čo pripomína normalizačné čistky.

Liberáli považujú aktuálnu situáciu vo verejnoprávnom médiu za kritickú a generálneho riaditeľa Jaroslava Rezníka vyzývajú, aby prestal hazardovať s dôverou koncesionárov k RTVS.

„Vždy sme rešpektovali úlohu a poslanie nezávislého verejnoprávneho média. Nad súčasnou situáciou preto nemôžeme mávnuť rukou a tváriť sa, že sa nič nedeje,“ uviedla poslankyňa Národnej rady SR za SaS Renáta Kaščáková.

Podľa SaS sa napĺňajú obavy, ktoré vznikli hneď po voľbe nového generálneho riaditeľa. „Jaroslav Rezník sa nezmenil. Ako niekdajší riaditeľ Slovenského rozhlasu počúval priania HZDS. Neskôr, špeciálne pred voľbami, z pozície riaditeľa tlačovej agentúry TASR poklonkoval Dankovej SNS. Dnes robí všetko pre to, aby uspokojil chúťky tých, ktorí ho do čela dostali a televíziu riadi podľa hlúpeho koaličného strihu,“ dodala R. Kaščáková.

Dianiu v RTVS sa chce venovať aj nezaradená poslankyňa Národnej rady (NR) SR Viera Dubačová, ktorá plánuje iniciovať mimoriadne rokovanie parlamentného výboru pre kultúru a médiá. Od generálneho riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka chce na ňom počuť vysvetlenie ukončenia spolupráce s viacerými externými redaktormi verejnoprávneho média.

J. Rezník ešte na štvrtkovom rokovaní Rady RTVS k aktuálnemu vývoju medializovaných polemík o situácii v tíme spravodajstva a publicistiky uviedol, že internú debatu vo vnútri verejnoprávneho média vôbec netreba prirovnávať k situácii, keď je potrebné „zakopať vojnovú sekeru“.