RTVS ukončila spoluprácu štyrom externým redaktorom – Matúšovi Baňovičovi, Kristiánovi Čekovskému, Matúšovi Dávidovi a Jane Masárovej. Všetkým televízia predlžovala zmluvy na mesačnej báze.

„Veľmi ma to mrzí aj za kolegov, lebo som presvedčená, že ak by sa prihliadalo iba na našu prácu, tak neexistuje dôvod, pre ktorý by nás mali prepustiť,“ uviedla pre Mediálne.sk J. Masárová, ktorej nadriadení podľa jej slov povedali, že sa má dnes zbaliť.

Vysvetlenie nedostala

Ako jedna z prepustených tvrdí, že nedostala uspokojivé vysvetlenie, prečo s ňou už RTVS nepočíta. „Hlavný argument bol, že som v minulosti niekama mala ísť a nemohla som alebo som nešla. To som absolútne nepochopila, preto som žiadala vysvetlenie, na čo mi bolo povedané, že mi nemusia nič vysvetľovať,“ načrtla.

K. Čekovský pracoval pre RTVS osem rokov. „Dnešný deň je ukážkou toho, že ‚kričiaca menšina‘ ako nás nazvali šéfovia RTVS po zverejnení otvoreného listu vôbec nebola menšina. Bola to veľká časť redakcie, ktorá nesúhlasila s vedením spravodajstva. Bolo to nielen ‚radikálne mladé jadro‘ ako sme si vypočuli, ale boli to aj editori, ktorí tu pracujú desiatky rokov. Aj preto bolo nutné túto väčšinu zredukovať. Žiaľ, tým najjednoduchším spôsobom – prepustením externistov, ktorí však pracovali v redakcii na dennej báze rovnako ako interní redaktori,“ napísal na Facebooku. 

Šéfka televízneho spravodajstva Hana Lyons mu ako dôvod ukončenia spolupráce mala uviesť obsahové nedostatky reportáží. „O aké nedostatky ide, mi ale nevedela konkretizovať,“ doplnil. Podľa neho išlo o pripravenú akciu. „Svedčí o tom aj fakt, že už niekoľko dní za nás intenzívne hľadali náhrady. Musím povedať, že sa úprimne obávam o ďalšie smerovanie nielen spravodajstva, ale celej RTVS. Vedú ju bývalí politickí hovorcovia, ktorí ani za niekoľko mesiacov nepovedali víziu ako má rozhlas alebo televízia vyzerať,“ dodal novinár. 

RTVS v reakcii tvrdí, že viacerým redaktorom sa skončila dohoda o externej spolupráci a vedenie spravodajstva sa rozhodlo, že ju nepredĺži. Telerozhlas na obed hovoril o troch ľuďoch, momentálne to už majú byť spomínaní štyria. „Interné manažérske rozhodnutia, ktoré súvisia so zabezpečením programovej služby v oblasti spravodajstva, RTVS komentovať nebude,“ dodala v stanovisku hovorkyňa Erika Rusnáková.

Na štvrtkovom zasadnutí Rady RTVS hovoril šéf telerozhlasu Jaroslav Rezník aj o tom, že sa budú „snažiť aj naďalej posilňovať naše interné kapacity a budeme prerozdeľovať zdroje v prospech interných kapacít na úkor externých“. Pred členmi Rady to zdôvodňoval tým, že  interní zamestnanci podľa neho pociťujú vyššiu mieru lojality voči firme ako externí. „Tak je to vo všetkých štandardných príručkách korporátnej lojality.“

Dianie v RTVS kritizuje otvorene na Facebooku redaktorka spravodajstva Zuzana Kovačič Hanzelová, ktorá bola takisto podpísaná v otvorenom liste kritizujúcom atmosféru v televízii.

„V RTVS je normalizácia. Normálna tvrdá normalizácia. Možno sme to doteraz mierne komunikovali, možno sme stále chceli byť korektní a opatrní. Mali by ste ale vedieť pravdu,“ napísala Z. Kovačič Hanzelová.

Spomína aj prepustených kolegov a na margo toho pripomína, že RTVS nedávno prijala na post editora Igora Zemanoviča, ktorý pracoval ešte v „mečiarovskej“ STV a kvôli ktorému z televízie v minulosti odišli moderátori O 5 minút 12 Michal Dyttert a Beata Lipšicová.

Do vysielania vraj pretláčajú hlúposti 

V statuse na Facebooku uvádza Z. Kovačič Hanzelová aj to, že „už týždne sa nám naše vedenie snaží pretláčať hlúposti do vysielania. Naposledy dnes ráno, keď náš šéfredaktor navrhoval, aby sme vysielali nezmyselné neoverené konšpirácie. Presadzoval do vysielania, že sýrskym deťom mali dávať šumivé tablety, aby nafingovali na záberoch penu z úst a vyzeralo to ako chemický útok“.

Redaktorka tiež tvrdí, že po rozhodnutí vedenia už Správy a komentáre nemoderuje dvakrát do týždňa, ale len dvakrát do mesiaca. „Môj prvý kontakt s mojou šéfkou bol, že mi napísala mail, že sa hanbí za moju prácu, a že verejnoprávnosť nie je bezbrehé insitné umenie,“ uvádza novinárka. Na mysli má H. Lyons, ktorá vedie televízne spravodajstvo po Borisovi Chmelovi.

RTVS prepúšťa viacerých redaktorov, všetci boli podpísaní v otvorenom liste

Zdroj: Peter Regec

Z. Kovačič Hanzelová píše aj o tom, že v redakcii dostávajú menšiu zložku výplaty ako výkonnostné odmeny, no v posledných mesiacoch jej žiadne nepriznali. „Už niekoľko mesiacov mi tam svieti obrovská nula, pretože moja práca vraj nedosahuje kvality na odmeny. Ak by som si čítala v príručke ako vyzerá mobing a šikana, myslím, že by sa to mohlo nápadne podobať,“ dopĺňa.

RTVS sa k slovám Z. Kovačič Hanzelovej nevyjadrila. Mediálne.sk konfrontovalo televíziu s viacerými tvrdeniami zo statusu.

Mali sa stretnúť s Rezníkom

V ňom sa novinárka ohradzuje aj voči skoršiemu tvrdeniu vedenia RTVS, ktoré novinárov podpísaných pod kritickým listom označilo ako „radikálnu menšinu“.

„V televízii sme drvivá väčšina. Chceme si robiť svoju prácu a nemať nad sebou nekompetentných ľudí neschopných diskusie. Vôbec nejde o to, že necítime verejnoprávnosť. Práve naopak. Všetci cítime, že toto, čo sa tu deje, nemá nič spoločné s verejnoprávnosťou. Je to vykastrovanie spravodajstva na suché informácie, ktoré nikoho nenahnevajú,“ napísala.

Podľa nej sa mali novinári z redakcie RTVS vo štvrtok stretnúť s generálnym riaditeľom Jaroslavom Rezníkom, aby o aktuálnej situácii diskutovali, no napokon na dohodnuté stretnutie neprišiel. Ani k tomu sa RTVS nevyjadrila.