V redakcii má kolovať text, podľa ktorého reportérke dali kárne opatrenia za jej minulotýždňové vyjadrenie na Facebooku.
„Vraj v ňom klamala a nehovorila pravdu. Najbližších šesť mesiacov ju môžu vyhodiť aj za malé porušenie pracovnej disciplíny. Teda, aj keď bude meškať 10 minút do práce,“ vysvetľoval M. Dávid.
Vedenie začalo zrušením jej vopred ohlásenej reportáže o novej voľbe policajného prezidenta. Opozícia výber kritizuje, pretože nezávislú komisiu na výber kandidátov budú z veľkej časti tvoriť nominanti vlády.
„Povedala jej (šéfka televíznych správ Hana Lyons, pozn.), že oddnes nie je politická redaktorka, pretože nevie rozlíšiť lož od pravdy. Má vraj vyrábať témy, kde nebude treba veľmi overovať informácie. Vedúci vydania nesúhlasil s jej rozhodnutím, ostro sa proti nemu ohradil, a poukázal na to, že súčasné vedenie svojimi rozhodnutiami ohrozuje naše vysielanie,“ opisuje M. Dávid.
Aktualizované 2. mája: Tému voľby policajného prezidenta napokon nadriadená Z. Kovačič Hanzelovej v stredu schválila. Redaktorka uviedla, že jej povedali, že vyhlásenie o tom, že už nie je politická redaktorka, bolo myslené žartom.
„Keďže pri tom bola celá redakcia, vieme svedomito vyhlásiť, že žart to celkom určite nebol. Skôr asi náš manažment prišiel na to, že sa to len tak bezdôvodne nedá. Od momentu, kedy som žiadala tento pokyn aj písomne a médiá o tom začali písať, sa postupne toto vyhlásenie zmäkčovalo, až sa to zúžilo na to, že mám mať viac času a priestoru na overovanie faktov,“ napísala.
K situácii sa vyjadrila aj Filozofická fakulta Univerzity Komenského, z ktorej mnohí redaktori RTVS pochádzajú. Pod stanovisko na Facebooku sa podpísali viacerí pedagógovia, ako aj vedenie fakulty.
„V prostredí, kde existujú stovky internetových médií s nejasnou vlastníckou štruktúrou a kde v komerčnej sfére dochádza k postupnému ovládnutiu médií silnými ekonomickými aktérmi s politickým vplyvom, považujeme práve existenciu nezávislých verejnoprávnych médií za mimoriadne dôležitú. Aj preto sme presvedčení, že by bolo prospešné pokračovať v práci, ktorá urobila spravodajstvo RTVS najdôveryhodnejším na Slovensku,“ vyhlásili.
Akcia vyvoláva reakciu
Zuzana Kovačič Hanzelová patrila k najkritickejším členom redakcie voči Jaroslavovi Rezníkovi a novému vedeniu RTVS. Keď jej nadriadení ukončili spoluprácu so štyrmi dlhoročnými redaktormi bez uvedenia dôvodu, nazvala dianie v televízii normalizáciou. Všetci štyria totiž podpísali petíciu proti novému vedeniu.
V rozhovore pre Denník N ďalší bývalý redaktor Kristián Čekovský uviedol, že mu nepredĺženie zmluvy nijako vecne neodôvodnili. Dopočul sa však, že každá akcia vyvoláva reakciu.
Kritiku si nové vedenie vyslúžilo aj za ukončenie spolupráce s Jánom Mečiarom, ktorý dlhé roky pracoval na relácii Spektrum. Na relácii sa po novom bude podieľať konšpirátor Gustáv Murín, od ktorého názorov sa dištancovala aj Prírodovedecká fakulta Univerzity Komenského, na ktorej vedecky pôsobí. G. Murín v minulosti Jána Mečiara kritizoval na svojom blogu.