Oscaroví filmoví režiséri James Cameron, Clint Eastwood a Martin Scorsese v stredu spojili sily s majiteľmi kín a spoločne požiadali o finančnú pomoc v kríze spôsobenej pandémiou koronavírusu. Uviedli, že sa obávajú o budúcnosť tohto priemyslu. Informácie priniesla vo štvrtok tlačová agentúra Reuters.

V liste adresovanom lídrom amerického Senátu a Snemovne reprezentantov napísali, že pandémia zasadila ničivý úder kinám a tie bez financií ,,zrejme neprežijú nepriaznivý vplyv pandémie".

List podpísalo vyše 70 režisérov a producentov spoločne s Národným združením majiteľov kín (NATO), Americkým cechom režisérov (DGA) a Americkou filmovou asociáciou (MPA), ktorá chráni záujmy filmových štúdií.

Pandémia si vynútila zatvorenie kín v polovici marca. Veľké siete kín, vrátane AMC Entertainment a Regal Cinemas, sa už znovu v mnohých amerických mestách otvorili s obmedzenou kapacitou, ale nie na najväčších trhoch ako Los Angeles a New York.

EBE 12 Lake Buena Vista - Na snímke návštevníci opúšťajú zábavný park Magic Kingdom v rezorte Walt Disney World na Floride po tom, ako ho kvôli koronavírusu zavreli v nedeľu večer 15. marca 2020.  FOTO TASR/AP 
Guests gather on Main Street USA, in the Magic Kingdom at Walt Disney World in the final minutes before the park closed, Sunday night, March 15, 2020, in Lake Buena Vista, Fla. Walt Disney World announced that all their park will be closed for the rest of March as a result of the coronavi
Neprehliadnite

Koncern Walt Disney pre koronakrízu prepustil okolo 28-tisíc ľudí

Snaha dostať Američanov naspäť do kín priniesla sklamanie a hollywoodske štúdiá odložili premietanie veľkofilmov ako ,,Black Widow" a ,,Top Gun: Maverick" na rok 2021.

V liste sa uvádza, že 69 percent malých a stredných spoločností vlastniacich kiná bude nútených požiadať o vyhlásenie bankrotu alebo natrvalo zatvoriť, ak v dohľadnom čase nedostanú pomoc.

,,Kiná sú základným priemyslom, ktorý predstavuje to najlepšie, čo americké talenty a tvorivosť môžu ponúknuť. Ale teraz sa bojíme o ich budúcnosť," uviedli umelci.

Emmys
Neprehliadnite

Český seriál o kyberšikane získal nomináciu na Emmy

List podpísali aj producenti filmov o agentovi Jamesovi Bondovi Barbara Broccoli a Michael G. Wilson, režisérka snímky Wonder Woman Patty Jenkins a režisér aj producent akčných filmov Michael Bay, informovala agentúra Reuters.

Požiadali americký Kongres, aby presmeroval nevyužité peniaze z balíka pandemickej pomoci schváleného tento rok už skôr, alebo aby schválil nové návrhy, ktoré pomôžu kinám zvládnuť obdobie pandémie.