Americký mediálny a zábavný koncern Walt Disney pre pokračujúci negatívny vplyv koronakrízy zrušil tisíce pracovných miest, najmä v zábavných parkoch. Ich návsťevnosť klesla už na jar. Koncern prepustil približne 28-tisíc zamestnancov, uviedol šéf zábavných parkov Disney Josh D'Amaro v utorok v liste zamestnancom.  ,,Urobili sme veľmi ťažké rozhodnutie zahájiť proces znižovania počtu zamestnancov na všetkých úrovniach," uviedol v liste. V prípade až 67 % percent z tých, ktorých sa to dotklo, išlo o zamestnancov na čiastočný úväzok. Prepúšťanie zasiahlo Disneyho zábavné parky, dovolenkové rezorty a okružné plavby. Túto oblasť najviac zasiahli následky pandémie a už spôsobila koncernu vysoké straty.

Disney World
Neprehliadnite

Zisk koncernu Walt Disney klesol o vyše 90 percent

 

Podnik vplyvom šírenia koronavírusy zavrel svoje zábavné parky po celom svete. Všetky okrem tých na Floride a v Kalifornii postupne otvorili, museli však obmedziť počet návštevníkov tak, aby bolo možné dodržiavať rozostupy. Zábavné parky v Kalifornii a na Floride pred pandémiou zamestnávali okolo 110-tisíc ľudí, prepúšťať sa podľa denníka The New York Times bude hlavne v nich. Na svojom webe Disney uvádza, že v parkoch po celom svete pracuje vyše 170-tisíc ľudí.

Vedenie sa citeľnému prepúšťanie snažilo predísť znižovaním nákladov a zefektívňovaním prevádzky. Tým zamestnancom, ktorých firma od apríla posielala domov, ďalej prispievala na zdravotné poistenie. ,,Nemôžeme si ale dovoliť zachovať plný stav zamestnancov, keď je prevádzka tak obmedzená," napísal tiež D'Amaro.