Pozastavenie pôsobenia bývalého kapitána anglickej futbalovej reprezentácie Garyho Linekera vo vysielaní BBC v Británii vyvolalo búrlivé ohlasy. Zo solidarity s Linekerom mnohí moderátori a odborníci odmietli vystúpiť.

Zrušili vysielanie

Verejnoprávna stanica kvôli tomu musela na poslednú chvíľu rušiť športové programy a vysielala namiesto nich programy o majstrovaní alebo starožitnostiach, píše agentúra Reuters. Lineker pred niekoľkými dňami na Twitteri kritizoval novú azylovú politiku britskej vlády a prirovnal výrazy zákonodarcov o migrantoch k tým, ktoré sa používali v nacistickom Nemecku.

Na podporu Linekerovho návratu na obrazovky vznikla petícia, pod ktorou sa už podpísalo vyše 186 000 ľudí.

Generálny riaditeľ BBC Tim Davie vydal vyhlásenie, že kvôli kauze nerezignuje. K prípadu sa vyjadril aj britský premiér Rishi Sunak, podľa ktorého je to záležitosť stanice a nie vlády.

Kritika zákona voči migrantom

Lineker tvrdo kritizoval nový zákon, ktorého cieľom je zabrániť migrantom preplávajúcim Lamanšský prieliv, aby v Spojenom kráľovstve požiadali o azyl. Bývalý futbalista v príspevku odsúdil ,,krutú politiku zameranú na tých najzraniteľnejších, a to jazykom, ktorý sa nelíši od toho, ktorý používalo Nemecko v 30. rokoch 20. storočia". Po pobúrení, ktoré vyvolal jeho tweet, Lineker zopakoval, že si za svojimi slovami stojí.

BBC považuje skutočnosť, že Lineker zverejnil takýto názor na sociálnych sieťach, za porušenie svojich smerníc. Stanica s ním preto rokovala o jeho účasti v programe Match of the Day (Zápas dňa), ktorý sa vysiela v sobotu večer a ukazuje zostrihy zápasov anglickej Premier League z daného dňa. Dospela k záveru, že Lineker nebude program uvádzať, ,,kým nebudeme mať dohodnuté a jasné stanovisko k jeho používaniu sociálnych sietí".

Všetci Linekerovi kolegovia podľa agentúry Reuters zo solidarity odmietli na dnešnom vysielaní programu Match of the Day pracovať. Program existuje od roku 1964 a Lineker ho uvádzal 20 rokov, píše AFP.

Ďalšie správy na Mediálne.sk

Daniel Křetínský
Neprehliadnite

Mediálny konglomerát Vivendi rokuje s Křetinského CMI o prevzatí firmy Editis