Televízia Rossija segodňa, známa skôr pod anglickou skratkou RT ako Russia Today, sa usiluje o výlučné práva a monopol na značku „zahraničný agent".

Upozornil na to nezávislý spravodajský server Meduza v súvislosti so žalobou RT proti moskovskému obchodu Feelosophy Store, ktorý začal ponúkať tričká s potlačou „zahraničný agent" práve na podporu Meduzy. Túto hanlivú nálepku prisúdili serveru úrady tento rok na jar.

„Obrovský štátny holding požaduje odškodnenie od maličkého obchodíka," napísal server, podľa ktorého žaloba žiada od majiteľa moskovského obchodu pol milióna rubľov (približne 6-tisíc eur).

Spor o tričká s nápisom zahraničný agent

Meduza pripomenula, že holding RT si pred troma rokmi otvoril internetový obchod, v ktorom predáva tričká s nápisom „zahraničný agent". Vlani holding získal práva intelektuálneho vlastníctva na toto slovné spojenie a tento rok v máji požiadal o registráciu obchodnej značky „cudzí agent".

Žiadosť podľa dostupných informácií ešte nebola vybavená. Medzitým sa právnici RT sťažovali na Feelosophy Store, od ktorého požadujú, aby ukončil predaj „falzifikátov".

KK35 Moskva - Roman Dobrochotov, šéfredaktor ruského investigatívneho servera The Insider 28. júla 2021 v Moskve. Ruská polícia vtrhla v stredu do domu Romana Dobrochotova, šéfredaktora ruského investigatívneho servera The Insider. Dobrochotov bol nedávno označený za tzv.
Neprehliadnite

Ruský súd pokutoval web The Insider za porušenie zákona o zahraničných agentoch

Majiteľ obchodu Georgij Saribekjan pokladá výhrady RT za „politický trik" a začal ponúkať ďalšie tričká na podporu Meduzy. Server medzitým požiadal o registráciu obchodnej značky „cudzí agent" a napadol žiadosť RT. Podľa riaditeľky portálu Galiny Timčenkovej ide o vynútený krok, pretože RT sa pokúša zastrašiť firmy spolupracujúce s Meduzou.

Vysvetlenie pojmu

Nálepkou „zahraničný agent", ktorá je v Rusku od sovietskych čias vnímaná značne hanlivo, ruské úrady označujú mimovládne organizácie, nezávislé médiá a jednotlivcov, ktorí, podľa názoru úradov, dostávajú finančnú podporu zo zahraničia a vyvíjajú politickú činnosť. Takto označené spolky, médiá ako aj jednotlivci sú vystavení oveľa prísnejšej úradnej kontrole. Pri každej verejnej aktivite tiež musia oznámiť a upozorniť, že plnia úlohu „zahraničného agenta".

EBE 30 Viedeň - Na snímke líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská reční na tlačovej konferencii v rakúskej Viedni 22. novembra 2021. FOTO TASR/APThe Belarusian opposition leader Sviatlana Tsikhanouskaya talks at the Press Conference of the International Conference on Belarus in Vienna, Austria, Monday, Nov. 22, 2021. (AP Photo/Lisa Leutner)
Neprehliadnite

Manžela líderky bieloruskej opozície S. Cichanovského odsúdili na 18 rokov väzenia

Podľa kritikov ide v skutočnosti o ďalšie ťaženie proti oponentom režimu a o umlčanie kritických hlasov v krajine. Ale už sa aj objavili aj názory, že „zahraničných agentov" je v Rusku už toľko, že je až neslušné nebyť zaradený do tejto spoločnosti.

KK7 Menlo Park - Spoločnosť Facebook odhalila nové logo a nový názov Meta v sídle spoločnosti 28. októbra 2021 v Menlo Parku. Generálny riaditeľ americkej spoločnosti Facebook Mark Zuckerberg vo štvrtok oznámil, že jeho firma sa premenuje na Meta. Ide o súčasť jeho snahy obsiahnuť v názve spoločnosti svoju víziu virtuálnej reality pre budúcnosť, ktorú Zuckerberg nazýva metaverzum. FOTO TASR/AP 
Facebook employee take a photo in front of new Meta Platforms Inc. sign outside the company headquarte
Neprehliadnite

Rusko podniklo právne kroky smerujúce k pokutám pre americké spoločnosti Google a Meta