Bieloruský disident, bloger a politický aktivista Siarhej Cichanovski bol odsúdený na 18 rokov väzenia. V utorok o tom informovala bieloruská štátna agentúra BelTA. Trest si odpyká v trestaneckej kolónii s maximálnym stupňom stráženia.

Cichanovského uznali za vinného z „organizovania masových nepokojov a podnecovania spoločenskej nenávisti“, uviedla BelTa. Siarhej všetky obvinenia od začiatku súdneho procesu popieral.

Kandidoval proti  A. Lukašenkovi

„Je dokázaná priama súvislosť medzi zločinmi spáchanými blogerom (Cichanovským) a činnosťou extrémistov, ktorí manipulovali verejnú mienku prostredníctvom deštruktívnych kanálov na sociálnych sieťach,“ napísala štátna agentúra.

Manžel líderky bieloruskej opozície Sviatlany Cichanovskej (na snímke) skončil za mrežami v máji 2020, keď sa pripravoval kandidovať proti bieloruskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi v augustových prezidentských voľbách. Cichanovská napokon vo voľbách kandidovala namiesto svojho manžela.

V utorok ešte pred vynesením rozsudku Cichanovská na sociálnej sieti Telegram uviedla, že verdikt v procese s jej manželom bude „nezákonný“.

EBE 33 Vilnius - Na snímke líderka bieloruskej opozície a bývalá prezidentská kandidátka Sviatlana Cichanovská počas tlačovej konferencie na pôde rezortu litovskej diplomacie vo Vilniuse 9. augusta 2021. FOTO TASR/AP

Belarusian opposition leader Sviatlana Tsikhanouskaya speaks during a press conference with Lithuania's Minister of Foreign Affairs Gabrielius Landsbergis in the Ministry of Foreign Affairs in Vilnius, Lithuania, Monday, Aug. 9, 2021. (AP Photo/Mindaugas Kulbis)
Neprehliadnite

Bieloruskej opozičnej líderke hrozia dva roky za mrežami