Ruský cenzúrny úrad Roskomnadzor začal podnikať právne kroky proti americkým internetovým spoločnostiam Google a Meta, ktoré by mohli viesť k uvaleniu pokút odvodených od tržieb týchto podnikov. Oznámil to moskovský súd. Roskomnadzor obom podnikom pohrozil pokutami už v novembri, a to kvôli tomu, že firmy zo svojich platforiem opakovane neodstraňujú nezákonný obsah. Informuje o tom agentúra Reuters.

Súdne vypočutie bude na Vianoce

Ruský zákon umožňuje vymerať podnikom za opakované porušovanie pravidiel pokuty vo výške päť až desať percent z ročných tržieb. Súdne vypočutie v kauzách s firmami Google a Meta by sa malo uskutočniť 24. decembra.

Apple
Neprehliadnite

Top technologické udalosti: Ruský „Google“ čelí historickému útoku a Apple s výhrou aj prepadom

Najväčší internetový vyhľadávač Google už tento rok na pokutách v Rusku zaplatil vyše 32 miliónov rubľov (cca 385-tisíc eur). Niekoľko pokút za neodstraňovanie nezákonného obsahu tento rok v Rusku dostal aj prevádzkovateľ sociálnej siete Facebook. Ten sa ešte donedávna volal rovnako, teraz už používa názov Meta Platforms.

Budúcnosť podľa Zuckerberga patrí hologramom a virtuálnej realite.
Neprehliadnite

Meta zablokovala účty používateľov, ktorí viedli zastrašovaciu protiočkovaciu kampaň

Pokuty odvodené od tržieb by ale mohli byť výrazne vyššie

Facebook má napríklad v Rusku obrat okolo 12 miliárd rubľov (cca 144 miliónov eur), takže pokuta by mohla predstavovať až 1,2 miliardy rubľov (takmer 14,5 milióna eur), uviedol denník Vedomosti. Tržby spoločnosti Google v Rusku vlani podľa údajov podnikovej databázy SPARK dosiahli 85,5 miliardy rubľov (približne milarda).

Moskva reguluje a obmedzuje vplyv sociálnych médií

Moskva v posledných mesiacoch podniká kroky na reguláciu a obmedzenie vplyvu sociálnych médií a veľkých technologických spoločností. Vymeriava pokuty za neodstraňovanie v Rusku nezákonného obsahu z webových platforiem a zároveň sa snaží prinútiť zahraničné technologické podniky, aby v Rusku otvorili svoje kancelárie.

ruský rubeľ peniaze dôchodok penzia vyplácanie ukrajinský pas
Neprehliadnite

Rusko chce začať v budúcom roku testovať digitálny rubeľ