Ide o snímky od historickej drámy z druhej svetovej vojny cez dokument o operáciách ruských rozviedok až po animovaný film podľa korešpondencie medzi Franzom Kafkom a Milenou Jesenskou. Fond to oznámil ČTK v tlačovej správe.

Minoritné koprodukcie

O finančnú podporu sa uchádzalo 26 projektov minoritných koprodukcií. Rada fondu nakoniec rozhodla, že peniaze rozdelí medzi šesť celovečerných hraných filmov, tri celovečerné dokumenty a dva krátkometrážne animované snímky.

Najvyššiu podporu 2,9 milióna korún získala slovensko-česká dráma Ema a smrtihlav režisérky Ivety Grófovej.

Snímka podľa rovnomennej knihy Petera Krištúfka je príbehom maďarskej vdovy Mariky, ktorá počas druhej svetovej vojny na Slovensku zachránila židovského chlapca pred transportom do vyhladzovacieho tábora.

Celovečerné filmy

Druhú najvyššiu čiastku - 2,5 milióna - fond pridelil ukrajinsko-nemecko-českej dráme Redakcia režiséra Romana Bondarčuka. Hlavným hrdinom filmu je bývalý vedecký pracovník a novinár Jura, ktorý s pomocou ďalšej novinárky Lery pátra v okolí ukrajinského Chersonu po unesenom kolegovi.

Ostatné celovečerné hrané filmy dostali po dvoch miliónoch korún. Ide o poľsko-česko-estónsky projekt Wet Monday režisérky Justyny ​​Mytnikovej o vyrovnávaní sa s traumou po znásilnení, slovinsko-česko-chorvátsky Blok č. 5 režiséra Klemena Dvornika o partii detí bojujúcich proti prestavbe skateboardového ihriska na parkovisko, Hladovku režiséra Karolisa Kaupinisa o nenásilnom odpore skupiny ľudí vo Vilniuse proti obsadeniu štátnej televízie ruskými jednotkami a ukrajinsko-nemecko-český film Kyslíková stanica režiséra Ivana Tymčenka o osude sovietskeho disidenta Mustafy Džamila.

Podpora animákov

Podporu dva milióny korún dostal aj krátky animovaný lotyšsko-český film Kafka in Love, za ktorým stojí režisérka Zane Oborenková. Film je inšpirovaný listami, ktoré si spisovateľ Franz Kafka vymieňal takmer pred 100 rokmi s novinárkou a prekladateľkou Milenou Jesenskou. Druhý krátky animovaný film, poľsko-česko-nemecká koprodukcia JOKO, dostal 1,2 milióna Kč. Režisérka Izabela Plucińská vo filme adaptovala divadelnú drámu Rolanda Topora Joko oslavuje narodeniny.

Medzi podporenými dokumentmi je poľsko-česko-nórsko-nemecký investigatívny film Putinovo ihrisko režiséra Konrada Szolajského. Je pokusom odhaliť pozadie operácií ruských tajných služieb na území Poľska, Česka, Bulharska alebo Ukrajiny. Film získal od fondu kinematografie 1,9 milióna korún. Milión korún dostanú tvorcovia dokumentu Je to vo hviezdach, natočeného v koprodukcii Talianska, Slovenska, Česka, Rakúska a Chorvátska.

Film režiséra Petera Kerekesa opisuje príbehy niekoľkých ľudí veriacich v astrológii a horoskopy. Posledným podporeným dokumentom je Fakír režiséra Romana Ďuriša, ktorý dostal 500-tisíc korún. Slovensko-český snímok je portrétom prepusteného väzňa Dalibora, ktorý sa prácou v cirkuse pokúša preraziť začarovaný kruh bezdomovectva a kriminality.

Ďalšie dôležité správy

Daniel Žulčák
Neprehliadnite

RTVS nakrúca nový historický seriál, posledný projekt pod vedením Rezníka