Spoločnosť Amblin Partners, ktorú vedie americký režisér Steven Spielberg, podpísala niekoľkoročnú zmluvu so streamovacím gigantom Netflix. Finančné podmienky dohody predmetnej firmy v spoločnom oznámení nezverejnili.

Oscarový režisér filmov ako Schindlerov zoznam, Jurský park, Zachráňte vojaka Ryana a mnohých ďalších sa bude ďalej môcť na základe inej zmluvy natáčať a produkovať filmy pre štúdio Universal Pictures, ktoré spadá pod amerického káblového operátora Comcast.

Spielberg sa v uplynulých rokoch k streamovacím službám postavil rezervovane. Tvrdil, že filmy z ich produkcie, ktoré sú primárne určené pre obrazovky, by sa mali uchádzať len o televízne ceny Emmy, a nie o Oscarov. Netflix niektoré svoje filmy obmedzene uvádza do kín.

WA 6 Portland - Na archívnej snímke z 13. augusta 2020 logo amerického poskytovateľa internetových streamovaných médií Neftlix. Netflixu v 3. štvrťroku pribudlo 2,2 milionu predplatiteľov, analityci predpokladali, že ich bude až 3,4 miliona.Akcie po ukončení obchodovania reagovali poklesom o šesť percent. FOTO TASR/AP

FILE - This Aug. 13, 2020  photo shows a logo for Netflix on a remote control in Portland, Ore. Netflix Inc. (NFLX) on Tuesday, Oct. 20, 2020 reported third-quarter net income of
Neprehliadnite

Rast počtu predplatiteľov Netflixu sa výrazne spomalil, jeho akcie klesli

„Bolo úplne jasné, že máme úžasnú príležitosť rozprávať nové príbehy a k divákom sa dostať novými cestami," uviedol Spielberg vo vyhlásení o vyjednávaní s jedným z dvoch šéfov Netflixu Tedom Sarandosem.

Vedľa Spielbergových filmov Amblin produkuje aj ďalšie snímky. Z nedávnych projektov možno menovať napríklad film Zelená kniha z roku 2018, ktorý režíroval Peter Farrelly. V roku 2019 dostal tri Oscary, okrem iného za najlepší film. Z produkcie spoločnosti Amblin vzišiel tiež vojnová snímka 1917, ktorý režíroval Sam Mendes. Podľa agentúry Reuters je možné, že niektorý z filmov dodaných Netflixu bude režírovať sám Spielberg.

Spiderman Marvel
Neprehliadnite

Na Netflixe bude možné streamovať filmy distribúcie Sony Pictures

Netfix sa stal veľkým víťazom koronakrízy, ktorá mu vlani vďaka zatvoreným kinám zabezpečila rekordné hospodárske výsledky. Pandémia ale zároveň sťažila natáčanie nových seriálov. Firma navyše bojuje s rastúcou konkurenciou, stále väčší tlak na ňu vyvíja predovšetkým hollywoodsky gigant Walt Disney.

V prvom štvrťroku sa Netflixu kvôli uvoľňovaniu pandémie ochorenia covid-19 a nedostatku nových filmových a seriálových hitov spomalil rast počtu predplatiteľov. Pribudli ich necelé štyri milióny na celkových 208 miliónov. Streamovacia služba Disney + spustená v novembri 2019 tento rok v marci prekonala hranicu 100 miliónov predplatiteľov.