Čína v piatok obvinila Britániu z „ideologických predsudkov". Stalo sa tak deň po tom, čo britský regulačný úrad odobral vysielaciu licenciu čínskej štátnej anglickojazyčnej televízii CGTN. Informovali o tom agentúry Reuters a AFP.

Britský úrad pre rozhlasové a televízne vysielanie (Ofcom) zrušil licenciu televízii CGTN vo štvrtok po tom, čo vyšlo najavo, že jej vlastnícka štruktúra porušuje britské zákony. Podľa úradu o obsahu vysielania rozhodovala v konečnom dôsledku vládnuca komunistická strana, čo je v rozpore s britskými zákonmi, podľa ktorých vysielatelia nemôžu byť ovládaní politickými subjektmi.

BBC
Neprehliadnite

Čína žiada od BBC ospravedlnenie za reportáže o pandémii

„Dali sme CGTN dostatok času na to, aby sa zosúladila so zákonnými pravidlami. Tento čas vypršal," uviedol v stanovisku Ofcom. Regulačný úrad dodal, že stále prebieha vyšetrovanie údajných porušení pravidiel nestrannosti, ktoré bude ukončené „čoskoro".

Podľa Pekingu však ide o „politické" rozhodnutie založené za „ideologických predsudkoch". „Čína vyzýva Britániu, aby okamžite ukončila politickú manipuláciu a napravila svoje chyby," povedal v piatok hovorca čínskeho rezortu diplomacie Wang Wen-pin.

Televízia CGTN za rozhodnutím Londýna vidí podľa svojho stanoviska zverejneného na sociálnej sieti Weibo „manipuláciu krajne pravicových skupín a protičínskych síl".

Donald Trump po útoku na Kapitol vystúpil v Texase.
Neprehliadnite

Fox News a Trumpovi právnici čelia žalobe za tvrdenia o volebných podvodoch

CGTN otvorila svoje európske ústredie v Londýne v roku 2019, ale už dlhšie čelí výhradám, že v rámci svojho globálneho vysielania šíri ideológiu komunistickej strany.

Čínska vláda vo štvrtok kritizovala britskú stanicu BBC za odvysielanie dokumentu, obsahujúceho podľa nej „falošné správy" o snahe Pekingu zakryť pôvod pandémie koronavírusu, ktorý sa začal šíriť koncom roka 2019 z čínskeho mesta Wu-chan. BBC sa vyjadrilo, že svoju reportáž považuje za „vyváženú" a „nestrannú".