Čínske ministerstvo zahraničia dnes vyzvalo britskú verejnoprávnu vysielaciu spoločnosť BBC, aby sa ospravedlnila za to, ako informovala o epidémii Covidu-19 v Číne. Peking tvrdí, že BBC odvysielala skreslené spravodajstvo. Výzvu ministerstvo vydalo len krátko potom, čo britské úrady odobrali vysielaciu licenciu čínskej štátnej televízii CGTN, uviedla agentúra Reuters. BBC obvinenia odmietla ako nepodložené a vyhlásila, že si za svojím spravodajstvom stojí.

Ministerstvo poukázalo na reportáž z piatka 29. januára, kde BBC tvrdila, že čínske úrady používajú na vymáhanie protiepidemických opatrení násilie. V reportáži britská stanica použila archívne zábery z protiteroristického cvičenia, čím sa podľa Pekingu dopustila skreslenia.

JB 39 Brusel - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová (vpravo) víta britského premiéra Borisa Johnsona počas ich stretnutia v rámci pracovnej večere k pobrexitovej dohode v Bruseli 9. decembra 2020. Britský premiér Boris Johnson v stredu letecky pricestoval do Bruselu, kde ho na pracovnej večeri čakajú rozhovory s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou, aby sa pokúsili zachrániť rokovania o pobrexitovej obchodnej dohode. Večera môže nádeje na dohodu aj
Neprehliadnite

BBC mala získať kópiu kompletnej verzie pobrexitovej obchodnej dohody

Ministerstvo vyzvalo britskú stanicu, aby „prestala informovať s ideologickým podtextom, očierňovať Čínu, začala dodržiavala profesionálnu etiku a robila objektívne a vyvážené spravodajstvo o Číne".

BBC obvinenia čínskej diplomacie odmietla ako nepodložené a uviedla, že si stojí za svojím „presným a nestranným" pokrývaním udalostí v Číne. Podotkla, že v spravodajstve nikoho neuprednostňuje a zároveň sa nenecháva ovplyvňovať strachom.

WA 2 Peking - Muž s ochranným rúškom kráča okolo reklamného pútača s mobilným telefónom na stanici metra v Pekingu v pondelok 11. januára 2021. Pevninská Čína zaznamenala najväčší denný nárast prípadov koronavírusového ochorenia COVID-19 za viac ako päť mesiacov. Oznámili to v pondelok tamojšie zdravotnícke úrady v čase, keď sa naďalej zvyšujú počty nových infikovaných v provincii Che-pej obklopujúcej metropolu Peking, informovala agentúra Reuters. FOTO TASR/AP 


A man wearing a face mask to he
Neprehliadnite

Počet užívateľov internetu v Číne sa blíži jednej miliarde

Peking svoje vyjadrenie vydal krátko po tom, čo britský telekomunikačný regulátor Ofcom odobral vysielaciu licenciu čínskej štátnej televízii CGTN. Regulátor dospel k záveru, že televíziu neprevádzkuje vydavateľská spoločnosť, ale politické zoskupenie - v konkrétnom prípade čínska komunistická strana. To je podľa britského regulátora neprípustné, zakazuje to podľa neho britský zákon o rozhlasovom a televíznom vysielaní.

„CGTN sme poskytli veľa príležitostí, aby vyhovela (námietkam), ale nič sa nestalo. Považujeme teraz za vhodné odobrať CGTN vysielaciu licenciu," uviedol Ofcom. Britský úrad konal na podnet divákov, ktorí sa sťažovali na to, že stanica neposkytuje vyvážené a fakticky správne spravodajstvo. Diváci poukazovali na tendenčné spravodajstvo o protestoch v Hongkongu či na to, že stanica odvysielala vynútené priznania.