Americký dodávateľ elektronických hlasovacích systémov Smartmatic USA zažaloval vo štvrtok televíznu stanicu Fox News a dvoch bývalých právnikov Donalda Trumpa za nactiutŕhanie v súvislosti s ich nepodloženými tvrdeniami o volebných podvodoch. Spoločnosť požaduje odškodné vo výške 2,7 miliardy dolárov. Vo štvrtok o tom informovala agentúra AP.

Žaloba menuje právnikov Sidneyho Powella a Rudyho Giulianiho, ktorých obviňuje zo šírenia nepodložených tvrdení, že firma Smartmatic USA pomohla „ukradnúť" prezidentské voľby v USA. Tie sa konali 3. novembra 2020.

KK32 Washington - Hovorkyňa amerického prezidenta Donalda Trumpa Kayleigh McEnanyová hovorí počas svojej prvej tlačovej konferencie v Bielom dome vo Washingtone 1. mája 2020. FOTO TASR/AP
White House press secretary Kayleigh McEnany speaks during a press briefing at the White House, Friday, May 1, 2020, in Washington. (AP Photo/Evan Vucci)
Neprehliadnite

Trumpova bývalá hovorkyňa McEnanyová mieri do televíze Fox News

Tento 285-stranový dokument ďalej menuje aj troch moderátorov televízie Fox News, ktorá podľa žaloby odvysielala najmenej 13 správ, v ktorých tvrdila alebo naznačila, že firma Smartmatic v súčinnosti so socialistickou vládou Venezuely zmanipulovala výsledky hlasovania vo voľbách.

Táto údajná „dezinformačná kampaň" pokračovala dokonca aj potom, ako vtedajší americký minister spravodlivosti William Barr povedal, že ministerstvo spravodlivosti nedokázalo nájsť dôkazy o podvode, píše AP.

Fox News obvinenia odmieta. Powell a Giuliani sa k nim doposiaľ nevyjadrili. Konkurenčná firma Dominion Voting Systems už predtým v tejto súvislosti zažalovala Powella aj Giulianiho, požadujúc odškodné vo výške 1,3 miliardy dolárov, pripomína AP.