V Katare boli zadržaní dvaja nórski novinári, ktorí natáčali reportáž o pracovných podmienkach zahraničných robotníkov pri príprave futbalových majstrovstiev sveta.

Halvor Ekeland a Lokman Ghorbani z verejnoprávnej televízie NRK strávili 30 hodín vo väzení a všetky záznamy im boli zabavené. Podľa katarských úradov porušili zákon, vedenie televízie a nórski politici apelujú na slobodu novinárskej práce. Obaja reportéri už sú späť v Nórsku.

Katar uviedol v prehlásení, že novinári prenikli na súkromný pozemok a nelegálne tam natáčali. Ekeland vopred požiadal neúspešne o povolenie a neskôr bol s kolegom po sťažnostiach vlastníka pozemkov zatknutý. Videozáznamy boli podľa úradov zmazané „v súlade d katarskými zákonmi“.

JB 12 Archív - Na archívnej snímke americký novinár Danny Fenster v septembri 2019 v poľskom Krakove. V mjanmarskom Rangúne sa vo štvrtok 1. júla 2021 začne proces s americkým novinárom Dannym Fensterom obvineným z podpory disentu voči mjanmarskej armáde. Proti prevratu v Mjanmarsku niekoľko týždňov prebiehali masové demonštrácie. Protestujúci žiadali návrat civilnej vlády a tiež prepustenie Aun Schan Su Ťij. Armáda medzičasom pozatýkala stovky ľudí, často štrajkujúcich štátnych zamestnancov, kt
Neprehliadnite

Barma prepustila odsúdeného amerického novinára, čoskoro odletí do USA

Nórska ministerka zahraničných vecí Anniken Huitfeldtová sa za svojich krajanov postavila. „Boli zatknutí behom vykonávania svojej novinárskej profesie. Sloboda prejavu je základom fungujúcej demokracie aj predpokladom naplnenia ostatných ľudských práv,“ povedala NRK. Podobne sa vyjadril na twitteri aj nórsky premiér Jonas Gahr Störe.

Severské krajiny dlhodobo upozorňujú na diskriminačné zákony a zlé pracovné podmienky robotníkov v súvislosti s prípravami šampionátu v Katare, ktorý začne o rok. Dánski futbalisti budú mať na majstrovstvách sveta na svojom tréningovom oblečení heslá týkajúce sa ľudských práv. Aktívni sú v tomto smere aj Nóri, Švédi alebo Nemci.

Na snímke europoslanci zľava Peter Pollák (OĽaNO), Miriam Lexmann (KDH), Ivan Štefanec (KDH), Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) a Martin Hojsík (Progresívne Slovensko) počas rokovania 32. schôdze NRSR 18. júna 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Opatrenia proti súdnemu šikanovaniu médií podporili i slovenskí europoslanci