Americký novinár Danny Fenster, ktorého barmský súd pred niekoľkými dňami odsúdil na 11 rokov a nútené práce, je na slobode a čoskoro cez Katar odletí do USA.

V prehlásení o tom dnes (15. november) informoval bývalý americký vyslanec pri OSN Bill Richardson. Dodal, že barmské úrady Fenstera prepustili a predali mu ho behom jeho návštevy v Barme.

Vinný z niekoľkých trestných činov

Tridsaťsedem ročného šéf-editora nezávislého spravodajského servera Frontier Maynmar zatkli v Barme v máji tohto roka, keď sa pokúsil odísť z krajiny.

Danny Fenster
Neprehliadnite

Barmský súd poslal amerického novinára na 11 rokov do väzenia

Súd ho uznal vinným z niekoľkých trestných činov, vrátane podnecovania k vzbure a kvôli údajnému šíreniu nepravdivých či buričských informácií, kontaktu s nezákonnými organizáciami a porušovania vízových nariadení.

„Toto je deň, v aký dúfate, keď robíte túto prácu,“ komentoval Fernstove prepustenie Richardson, ktorého citovala agentúra Ap.

Prepustili ho

„Sme nesmierne vďační, že sa Danny konečne bude môcť vrátiť k svojim milovaným, ktorí za neho celú dobu bojovali navzdory ohromným prekážkam.“

Trest, ktorý barmský súd Fendterovi udelil, bol najtvrdší medzi siedmimi novinármi, o ktorých je zatiaľ známe, že boli súdení a odsúdení od doby, čo moc v krajine prevzala armáda.

JB 12 Archív - Na archívnej snímke americký novinár Danny Fenster v septembri 2019 v poľskom Krakove. V mjanmarskom Rangúne sa vo štvrtok 1. júla 2021 začne proces s americkým novinárom Dannym Fensterom obvineným z podpory disentu voči mjanmarskej armáde. Proti prevratu v Mjanmarsku niekoľko týždňov prebiehali masové demonštrácie. Protestujúci žiadali návrat civilnej vlády a tiež prepustenie Aun Schan Su Ťij. Armáda medzičasom pozatýkala stovky ľudí, často štrajkujúcich štátnych zamestnancov, kt
Neprehliadnite

Novinára z USA obvinili z terorizmu a poburovania, hrozí mu vysoký trest

Zvrhli vládu

Richardson uviedol, že Fernsterove prepustenie vyjednal pri nedávnej návšteve Barmy, kde sa stretol s vodcom vojenskej vlády Min Aun Hlainom. Barmská armáda tento rok 1. februára previedla prevrat, ktorým zvrhla demokraticky zvolenú vládu vedenú nositeľkou Nobelovej ceny za mier Do Aun Schan Su Ťij.

Pri následnom potlačovaní protestov zomrelo cez 1 200 civilistov a ďalšie tisíce ľudí vrátane novinárov skončili za mrežami, udáva barmská Asociácia na pomoc politickým väzňom. Prakticky všetky médiá kritické k junte boli umlčané.