Dôvodom pre komplexnú zmenu právneho predpisu, ktorý v posledných mesiacoch minulého roka prešiel medzirezortným pripomienkovým konaním, bol podľa rezortu kultúry nedostatočný regulačný rámec, ktorý nezohľadňoval rozvoj audiomediálnych služieb.

Pre slovenskú verejnoprávnu televíziu zmeny v zákone zvyšujú zaťaženie a na druhej strane znižujú možnosť doručiť svoj obsah koncovému poslucháčovi alebo divákovi. V rozhovore pre TREND to hovorí generálny riaditeľ Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Jaroslav Rezník. Veľkým problémom je podľa neho aj dezinterpretácia pojmu samoregulácia.

Ako hodnotíte navrhované zmeny v zákone o mediálnych službách z dielne ministerstva kultúry všeobecne?

Hodnotím to tak, že na základnú smernicu, ktorá pojednáva prioritne o zlepšení dostupnosti a zrozumiteľnosti programov pre ľudí so zdravotným postihnutím (pre ľudí, ktorí potrebujú skryté titulky, posunkovú reč, audiokomentár a pod.), o zlepšení ochrany maloletých pred alkoholom, drogami a hazardom a tiež o zlepšení kontroly zdieľaných videí, sa nabalilo množstvo vecí, ktoré s ňou nijakým spôsobom nesúvisia.

Čo je podľa vás na navrhovaných zmenách v zákone najviac nelogické?

Na chrbte tejto smernice sa pokúšajú jej tvorcovia pretlačiť cez vládu a parlament veci, ktoré s ňou nemajú vôbec nič spoločné a veci, ktoré na jednej strane zvyšujú zaťaženie RTVS a na druhej strane znižujú možnosť pre RTVS doručiť svoj obsah koncovému poslucháčovi alebo divákovi, čo považujem za absolútne nesystémové.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa