Súd v Minsku vo štvrtok odsúdil na dva roky väzenia dve novinárky internetovej televízie Belsat, prinášajúce 15. novembra minulého roka on-line spravodajstvo zo zhromaždenia v bieloruskej metropole, ktorého účastníci žiadali vyšetrenie okolností smrti aktivistu Ramana Bandarenku. Reportérka Kaciaryna Bachvalovová (27) a kameramanka Darja Čuľcovová (23) boli odsúdené za riadenie „masových akcií, ktoré hrubo porušujú verejný poriadok".

Obe mladé ženy boli zadržané ešte 15. novembra. Štáb televízie Belsat vtedy nasnímal aj ničenie pietneho miesta vytvoreného občanmi vo dvore obytného domu, kde Bandarenka býval, príslušníkmi bezpečnostných zložiek. Toto miesto dostalo prezývku Námestie zmien. Dianie vo dvore, ako aj na priľahlej ulici snímal štáb z okien bytu na 14. podlaží. Po rozohnaní zhromaždenia ozbrojená poriadková polícia vyrazila dvere bytu a mladé ženy zadržala.

Bielorusko
Neprehliadnite

Dvom bieloruským novinárkam hrozí väzenie za reportáž z protestov

Spočiatku sa voči nim viedlo správne konanie a boli obvinené z účasti na nepovolenom proteste a z neuposlúchnutia nariadení polície. Minský súd ich 17. novembra odsúdil na sedem dní väzenia. Súd v rozsudku uviedol, že odsúdené sa dopustili priestupku, ale ich konanie nebolo trestným činom. Medzičasom sa však voči novinárkam Belsatu začalo viesť aj trestné konanie a 20. novembra ich obvinili z organizácie a prípravy akcií, ktoré hrubo porušujú verejný poriadok. Obe mladé ženy boli prevezené do väzenia, kde ich umiestnili do samostatných ciel.

Spravodajský portál Belaruspartizan uviedol, že súd nevzal do úvahy lingvistickú expertízu, podľa ktorej reportérka „neutrálne sprostredkúvala dianie na zhromaždení". Znalec dospel k záveru, že jediná výzva, ktorú Bachvalovová adresovala divákom, bola, aby si „na seba dávali pozor". Podľa znalca šlo o frázu "rétorického charakteru".

JB 75 Minsk - Demonštranti so starými bieloruskými národnými zástavami pochodujú počas opozičného protestného zhromaždenia proti výsledkom prezidentských volieb v bieloruskom Minsku v nedeľu 13. decembra 2020. Bielorusi sa dožadujú nových prezidentských volieb a odstúpenia dlhoročného prezidenta Alexandra Lukašenka, informovala agentúra Reuters. V sporných bieloruských voľbách z 9. augusta opäť podľa oficiálnych výsledkov zvíťazil Lukašenko so ziskom vyše 80 percent hlasov. Po vyhlásení výsledko
Neprehliadnite

V niekoľkých mestách v Bielorusku pokračovali protesty proti Lukašenkovi

Prokurátorka však na súde tvrdila, že polícia v daný večer dostala od občanov mnoho podnetov a upozornení na protiprávne konanie na dvore bytového domu. Podľa prokurátorky obe ženy zneužili svoj novinársky štatút. Obhajcovia novinárok počas súdneho procesu poukazovali na rad chýb, ktorých sa dopustili vyšetrovatelia, a spochybňovali výpovede svedkov obžaloby.

„To, čo sa stalo 15. novembra, bola normálna reakcia občanov na udalosti, ktoré sa diali (v Bielorusku) v roku 2020, a najmä 11. a 12. novembra", keď aktivistu Bandarenka neznáme osoby odvliekli z dvora jeho bytového domu a odviezli na neznáme miesto, argumentovala obhajoba. O deň neskôr ho s vážnymi zraneniami dopravili do nemocnice, kde zakrátko zomrel.

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS) počas tlačovej konferencie k predstaveniu návrhov novej Bezpečnostnej a Obrannej stratégie Slovenskej republiky v Bratislave 8. decembra 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Korčok odsúdil prenasledovanie novinárov v Bielorusku

Podľa advokátov „občania mali právo vyjadriť svoj názor a protestovať. A bolo celkom logické vyjadriť tento názor na Námestí zmien, odkiaľ Bandarenka vyšiel na svoju poslednú cestu". Nebývalé masové protesty v Bielorusku vypukli po zverejnení výsledkov prezidentských volieb, za ktorých víťaza bol opäť vyhlásený Alexandr Lukašenko. Bezpečnostné zložky ich potláčali s brutalitou, ktorá vyvolala ostrú kritiku aj v zahraničí.

Opozícia, časť občanov Bieloruska i západné krajiny považujú výsledky volieb za sfalšované a Lukašenka ako legitímneho prezidenta neuznávajú. Demonštranti požadujú rezignáciu Lukašenka, prepustenie politických väzňov a usporiadanie nových volieb. Za volebné manipulácie a násilné potláčanie opozičných demonštrácií uvalili štáty Európskej únie sankcie na štyri desiatky bieloruských vládnych činiteľov.