Minister zahraničných vecí a európskych záležitosti SR Ivan Korčok na piatkovom zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN odsúdil prenasledovanie novinárov a predstaviteľov bieloruských médií, ktoré sa výrazne zintenzívnilo od minuloročných prezidentských volieb v krajine. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR).

Na podujatí, ktoré na tému slobody médií v Bielorusku zorganizovalo Estónsko, vystúpili aj líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská a viacerí novinári z bieloruských a zahraničných médií. Šéf slovenskej diplomacie, ako aj zástupcovia viacerých ďalších krajín sa pripojili prostredníctvom telemostu.

EBE 11 Minsk - Na snímke bieloruský prezident Alexander Lukašenko v Minsku 21. septembra 2020. FOTO TASR/AP
Belarusian President Alexander Lukashenko attends a meeting in Minsk, Belarus, Monday, Sept. 21, 2020. (Maxim Guchek/BelTA Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Lukašenko tvrdí, že jeho éra sa zapíše do dejín ako obdobie stability

Masové zatýkania novinárov a pokračujúce systematické represálie voči médiám ešte viac vzďaľujú Bielorusko od demokratickej Európy," vyhlásil Korčok.

Ako ďalej uviedlo MZVEZ SR, Slovensko podporuje občiansku spoločnosť a slobodu médií v Bielorusku a je pripravené naďalej prispievať k mierovému a demokratickému riešeniu súčasnej krízy. Slovensko sa aktívne angažuje v podpore nezávislej žurnalistiky a silnej občianskej spoločnosti v krajine. Na pomoc Bielorusku vláda vyčlenila 250-tisíc eur, ktoré sú určené na konkrétne iniciatívy na ochranu ľudských práv a demokracie.

Medzinárodné spoločenstvo nemôže mlčať, keď sú ľudské práva zásadne porušované. Opakujem svoju výzvu Bielorusku na začatie otvoreného a inkluzívneho dialógu s cieľom obnoviť zásady právneho štátu a demokracie v spolupráci s občianskou spoločnosťou, medzinárodnou komunitou a pod drobnohľadom médií. Bielorusko má povinnosť vytvoriť novinárom bezpečné prostredie bez zastrašovania a obťažovania," dodal šéf slovenskej diplomacie.

KK18 Minsk - Na snímke žena zakrytá starou bieloruskou vlajkou počas opozičného zhromaždenia dôchodcov na protest proti výsledkom augustových prezidentských volieb v Minsku 16. novembra 2020. FOTO TASR/AP
A woman covers herself by an old Belarusian national flag attends a pensioners' opposition rally to protest the official presidential election results in Minsk, Belarus, Monday, Nov. 16, 2020. Crowds of retirees marched down the streets of the Belarusian capital on Monday, demanding the resigna
Neprehliadnite

Korčok považuje represie voči bieloruskej opozícii za prejav zastrašovania

Od augustových prezidentských volieb v krajine zadržali najmenej 373 novinárov, pričom mnohí z nich sa stretli s mučením či vyhrážkami smrťou. Výkon ich práce je obmedzovaný obmedzeným prístupom na internet, bránením vstupu na stránky nezávislých médií a odoberaním akreditácií vrátane akreditácií zahraničných novinárov. Podľa novinárskej organizácie Reportéri bez hraníc (RSF) je Bielorusko najnebezpečnejšou európskou krajinou pre novinárov, dodal rezort.