Dvom bieloruským novinárkam z poľského televízneho kanála Belsat, ktoré v minulom roku informovali o hromadných protestoch v Bielorusku, dnes začalo konanie pred súdom v Minsku. S odkazom na Bieloruské združenie novinárov o tom informovala agentúra Reuters.

Kacjaryna Andrejevová a Darja Čulcovová boli podľa informačného serveru televízie Belsat zatknuté 15. novembra kvôli priamemu prenosu, v ktorom ukázali tvrdý policajný zásah proti účastníkom pietnej akcie za aktivistu Romana Bondarenka. Ten zomrel v novembri v nemocnici po tom, čo ho podľa demonštrantov surovo zbili bezpečnostné sily. Videozáznam ženy kúpili z bytu v 14. poschodí. Keď protestná akcia skončila, ozbrojené zásahové jednotky vyrazili dvere bytu a obe ženy zadržali.

JB 75 Minsk - Demonštranti so starými bieloruskými národnými zástavami pochodujú počas opozičného protestného zhromaždenia proti výsledkom prezidentských volieb v bieloruskom Minsku v nedeľu 13. decembra 2020. Bielorusi sa dožadujú nových prezidentských volieb a odstúpenia dlhoročného prezidenta Alexandra Lukašenka, informovala agentúra Reuters. V sporných bieloruských voľbách z 9. augusta opäť podľa oficiálnych výsledkov zvíťazil Lukašenko so ziskom vyše 80 percent hlasov. Po vyhlásení výsledko
Neprehliadnite

V niekoľkých mestách v Bielorusku pokračovali protesty proti Lukašenkovi

Úrady reportérky obvinili z porušenia článku trestného zákonníka, ktorý sa týka „organizácie alebo pripravovania aktivít, ktoré hrubo narúšajú spoločenský poriadok". Obe dve obvinenia odmietajú, Andrejevová tiež v priebehu vyšetrovania odmietla vypovedať. Na súd novinárky čakali v oddelených celách, pri dnešnom pojednávanie boli zatvorené v cele.

Podporu novinárkam vyjadrila napríklad Bieloruská asociácia novinárov, bieloruský PEN klub alebo Európska federácia novinárov. Britská ľudskoprávna organizácia Article 19 vo vyhlásení napísala, že obvinenia, na základe ktorého sú ženy súdené, odporuje medzinárodným štandardom v oblasti ľudských práv, a ich súdne stíhanie porušuje právo na slobodu prejavu. Newyorský výbor na ochranu novinárov (CPJ) vyzval bieloruské úrady na okamžité prepustenie oboch reportérok a ukončenie ich trestného stíhania.

Druhý deň bezpečnostnej konferencie
Neprehliadnite

Cichanovská žiada o pomoc pri bezpečnom návrate do Bieloruska

Po augustových prezidentských voľbách, ktoré bieloruská opozícia považuje za zmanipulované a neuznáva ich ani Európska únia, nasledovali v Bielorusku mesiace hromadných protestov. Proti demonštrujúcim tvrdo zasahovali bieloruské poriadkové sily. Podľa oznámenia volebnej komisie vo voľbách zvíťazil dlhoročný líder Alexander Lukašenko, mnohí ale za skutočnú víťazku považujú jeho hlavnú protikandidátku Svjatlanu Cichanouskou. Tá sa krátko po voľbách na nátlak úradov uchýlila do susednej Litvy.