Nájdete nás na Google News, kliknite Sledovať.

Debata o financovaní a fungovaní Českej televízie (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo) sa v posledných mesiacoch stala u susedov horúcou politickou témou. Poslanecká snemovňa minulý týždeň schválila novelu zákona, ktorá zvyšuje televízne a rozhlasové poplatky a zároveň rozširuje okruh tých, ktorí ich budú musieť platiť. Po novom sa poplatková povinnosť bude týkať nielen majiteľov televízorov a rádií, ale aj používateľov počítačov, tabletov a smartfónov. Domácnosti si od leta priplatia a zároveň sa rozšíri okruh poplatníkov.

Zmena systému platenia televíznych a rozhlasových poplatkov vyvolala ostrú diskusiu, pričom vláda hovorí o nevyhnutnej stabilizácii médií verejnej služby, zatiaľ čo opozícia ho označuje za skrytú daň a ďalší zásah do peňaženiek občanov.

Ilustračné foto.
Neprehliadnite

Koľko času strávime sledovaním televízie? Sú to hodiny denne, rekordérmi vo V4 však nie sme

Škrtanie programov ČT24

Generálny riaditeľ Českej televízie Jan Souček uviedol na zasadaní Rady ČT, že od apríla kvôli úspore nákladov nebudú vysielať niektoré programy na spravodajskej stanici ČT24. Televízia tak chce ušetriť celkovo 6,5 milióna korún (v prepočte 260-tisíc eur).

Z obrazovky dočasne zmiznú Archiv ČT24, Fokus Václava Moravce, Nedělní 90´, Interview speciál, Týden v politice a relácie Zkraje a Regiony ČT24. Zachované bude aktuálne spravodajstvo a denná diskusná publicistika. Na obrazovky sa naopak vráti predvolebná relácia Politické spektrum, určená na prezentáciu a konfrontáciu názorov neparlamentných politických strán.

Dočasné obmedzenie výroby niektorých relácií Souček odôvodnil posunutím pravdepodobnej účinnosti mediálnej novely na máj, odkedy by sa mali zvýšiť televízne a rozhlasové poplatky. Pre verejnoprávnu televíziu aj rozhlas sú poplatky hlavným príjmom, no kvôli obštrukciám opozície sa novela nestihla schváliť do januára, ako sa pôvodne plánovalo.

„Obmedzenie výroby platí do odvolania a bude revidované podľa čerpania prostriedkov z výrobného plánu ČT24 v rozpočte na rok 2025,“ uviedol Souček.

Ilustračné foto.
Neprehliadnite

Koniec televíznej nadvlády: Streamovacie služby prvýkrát investujú do obsahu viac ako televízie

Vyššie poplatky a valorizácia

Mesačný poplatok za Českú televíziu (ČT) sa zvýši o 15 korún na 150 Kč (5,95 eura) mesačne a v prípade Českého rozhlasu (ČRo) o 10 korún na 55 korún (2,18 eura). Novela zároveň zavádza automatickú valorizáciu o šesť percent v prípade, že ročná inflácia prekročí danú hranicu.

Novela zároveň mení definíciu poplatkovej povinnosti. Kým doteraz sa platilo len za televízne a rozhlasové prijímače, po novom sa poplatok bude vzťahovať aj na počítače, tablety a smartfóny schopné prijímať vysielanie.

Firmy už nebudú platiť poplatky podľa počtu prijímačov, ale na základe počtu zamestnancov. Napríklad firma s 25 až 49 zamestnancami zaplatí päťnásobok základného poplatku, so 100 až 199 zamestnancami dvadsaťnásobok a spoločnosť s viac ako 500 zamestnancami až stonásobok poplatku.

Opozícia protestuje, vláda hovorí o udržateľnosti

Opozičné strany novelu kritizujú a hovoria o „plošnej dani“ a „korupcii verejnoprávnych médií“. Ak by sa ANO a SPD dostali k moci, plánujú zlúčiť ČT a ČRo a financovať ich priamo zo štátneho rozpočtu. Počet televíznych kanálov by sa radikálne zredukoval, otázna by bola aj existencia samostatného spravodajského webu. Zoštíhlenie by čakalo aj sieť rozhlasových staníc.

Minister kultúry Martin Baxa (ODS) však tvrdí, že novela prispeje k stabilizácii verejnoprávnych médií, zabezpečí ich dlhodobú udržateľnosť a zároveň občanov nezaťaží nad únosnú mieru. Naďalej zostáva zachovaný princíp jednej platby za domácnosť bez ohľadu na počet zariadení jej členov. Televízia a rozhlas tak získajú stále financovanie, no mnohí občania i podnikatelia budú musieť siahnuť hlbšie do vrecka.

ČT sa bráni: Nie sme čierna diera na peniaze

Generálny riaditeľ ČT Jan Souček viackrát upozornil, že Česká televízia si aj napriek stagnujúcemu rozpočtu udržala status najsledovanejšej televíznej skupiny v krajine. Podobne argumentuje aj Český rozhlas, ktorý patrí medzi najdôveryhodnejšie médiá v krajine.

„Česká televízia je najčastejšie vykresľovaná ako moloch, čierna diera na peniaze, ktorej tvorba nikoho nezaujíma, a aj zadarmo je teda príliš drahá. Realita je však taká, že aj v roku 2024 sme boli najsledovanejšou televíznou skupinou v Česku s podielom na trhu cez 30 %. Nie sme neefektívni ani ľahostajní k úsporám a moderným metódam. Okrem rozhlasu snáď neexistuje v Česku iná verejná inštitúcia, ktorá hospodári už 17 rokov so stále rovnakým rozpočtom,“ argumentuje Souček.

ČT v minulom roku hospodárila s rozpočtom 7,95 miliardy korún (317 miliónov eur) a ČRo s 2,39 miliardy korún (95,5 milióna eur). Poplatky tvoria hlavnú časť ich príjmov. Poplatok ČT sa nemenil od roku 2008 a poplatok ČRo od roku 2005. Podľa vládnych odhadov by novela mohla ČT priniesť ročne asi 865 miliónov korún (34,5 milióna eur) navyše a ČRo približne 330 miliónov korún (13,2 milióna eur). Na porovnanie, rozpočet Slovenskej televízie a rozhlasu (STVR) je približne 155 miliónov eur ročne.

Česká televízia
Neprehliadnite

Poplatky za televíziu a rozhlas stúpnu: Domácnosti si priplatia, opozícia hovorí o plošnej dani

Zábery zo zahraničných verzií šou Naked Attraction.
Neprehliadnite

Česká verzia "nahej zoznamky" láka stovky Slovákov, pripravuje sa pre nich kasting v Bratislave

Voyo Nova
Neprehliadnite

Voyo v Česku čoskoro skončí, nahradí ho nová služba. Dotkne sa to Slovenska?

Česká televízia
Neprehliadnite

Veľký tresk v českých médiách: Koniec ČT1 a ČT2? Babiš chce zoštíhlenie a kontrolu štátom

Andrej Babiš
Neprehliadnite

Babiš chce zlúčiť Českú televíziu a Český rozhlas: Majú obrovské majetky, ušetríme miliardy