Televízia, ktorá sa na Vás pozerá: kontroverzný slogan novej Slovenskej televízie (STV) sa zatiaľ dodržiava – tak ako Rybníček minulý rok vyhlásil, sa po troch mesiacoch vo štvrtok 25. marca uskutočnilo druhé Divácke fórum.


Ako prebieha divácke fórum?

Keďže zúčastniť sa mohlo len cca 90 vyvolených, nie každý vie, čo sa pod týmto pojmom skrýva. STV pozýva do svojich priestorov divákov vybraných na základe reprezentatívnej vzorky ktorú postaví externá žilinská agentúra. Týmto ľuďom samozrejme preplatí cestu a dostanú malý honorár, k tomu ešte dostanú hlasovacie lístky červenej a zelenej farby a pero s logom STV. Ak všetci bez problémov prežijú šok z návratu časom o približne 20 rokov dozadu (poznámka k budove STV) zasadnú v premietacej miestnosti na prízemí televízneho komplexu.


Priebehom sprevádzala Andrea Vadkerti, ktorá za asistencie vedenia televízie predloží sadu otázok, o ktorých diskutujú. Po približne hodine nasleduje pauza s občerstvením, po ktorej sa účastníci vrátia do premietacej miestnosti. To už začína druhá časť, ktorou je voľná diskusia účastníkov z reprezentatívneho panelu s vedením STV. Management zasadol v zložení Richard Rybniček a Branislav Záhradník, spolu s intendantmi Jednotky ( p. Borovský) a Dvojky ( p. Kerner) a zástupcom športovej redakcie.


Je divácke fórum potrebné každé 3 mesiace?

Rybníček sľub dodržal – divácke fórum je tu opäť po 3 mesiacoch, na otázkach však bolo cítiť, že zhruba „nie je o čom“ – keďže zmeny ktoré sa chystajú ešte na september sú ešte ďaleko, diváci nemali čo posudzovať a tak sa celý balík otázok viac – menej točil okolo záležitostí z posledných mesiacov. Navyše otázok ktoré vedenie reprezentatívnemu panelu predlžilo, bolo o poznanie menej ako v prvom fóre pred spustením „nového začiatku“ (z 35 na 20 otázok). Preto by možno stálo za to prehodnotiť periodicitu podujatia. Otázky typu „sledovali ste nový začiatok?“ sú prinajmenšom zbytočné, pretože výsledky sledovanosti má vedenie k dispozícii už od polovice januára, a to na väčšej reprezentatívnej vzorke. Táto otázka, ako aj niektoré z ďalších preto pôsobili núteným dojmom.


Alibisticky stavané otázky

Presne tak môžeme nazvať niektoré z otázok ktoré zadalo do hlasovania vedenia. Posúďte sami:

„Keď platia poplatky všetci kocesionári (Vadkerti dodala že by sa hodili úvodzovky), má STV vysielať programy ktoré sleduje drvivá väčšina divákov, alebo má vysielať pre malé skupinky divákov?“

Pri takto položenej otázke sa nemôžeme čudovať, že väčšina divákov (74) hlasovala zeleným lístkom. Otázka však môže byť položená aj napríklad takýmto spôsobom:

„Keďže STV je verejná služba, za ktorú si „platíme všetci“, má vysielať to isté čo komerčné televízie - čiže pre programové majority alebo sa má venovať aj potrebám minoritného diváka?“

Považujem tento spôsob stavania otázok zo strany STV za zbytočné, pretože Dvojku profiluje ako program pre minority a je na to evidentne hrdá.


Hlásateľkám definitívne odzvonilo

A to aspoň do doby, kedy bude „pri moci“ manažment na čele s Rybníčkom. Tento postoj vedenia je všeobecne známy a prejavil sa aj na obrazovkách. Ako sa zdá, má podporu aj u divákov – 79 sa vyjadrili že im hlásateľky nechýbajú. Šestnástim by sa návrat na obrazovky páčil. Mnohí, hlavne starší účastníci fóra však otázku nechápali, pretože nerozlišujú medzi hlásateľkami a moderátorkami. Vedenie prejavilo znalosť mediálnej problematiky v oblasti verejnoprávnych televízií – hlásateľky vraj už vidno v najbližších verejnoprávnych televíziách v plnej miere len na ČT. Je to síce smutné konštatovanie vzhľadom na minulosť, ale znalosť mediálneho prostredia, a navyše v medzinárodnom meradle - konečne aj u vedenia STV!


Virtuálne štúdio je jednoznačný prínos

Tak to vnímalo 100% účastníkov fóra. Menej jednoznačné to už bolo pri otázke, či je štúdio Správ STV lepšie ako reálne štúdio Novín STV. Jednému z divákov sa nepáčilo malé využívanie možností drahého zariadenia:„Krútiaca sa zemeguľa je len prvý level“. Rybníček sa vyjadril, že vedia o malých nedostatkoch, ale predsalen jediní odborníci na virtuálne štúdio na Slovensku pracujú v STV. Pokračoval informáciou o tom, že nedávno zakúpili nový komponent, ktorý využijú najbližšie pri volebnom štúdiu. Vedenie prejavilo snahu zlepšiť výsledný efekt ktorý ponúka virtuálne štúdio – konzultovať prácu s ním vraj prišiel nedávno do STV na pozvanie fundovaný odborník z Bertelsmannovej RTL. Rybníček dodal, že majú pred sebou ešte dlhú cestu – napr. virtuálne štúdio spravodajstva RTL vyzerá na nerozoznanie od skutočnosti, a to je presne to, čo chce aj STV. Na to reagoval ďalší účastník fóra, ktorý podotkol, že grafici STV o tomto zámere evidentne nevedia, pretože vo virtuálnych štúdiách STV sa hýbe čo sa dá – v Rybníčkovej one man show logo STV na stole, v relácii Extra skáče hore – dole stolík a v Správach sa dokonca hýbe dokonca celé štúdio.


Vadkerti v úzkych

Jednoznačne najpikantnejšou situáciou fóra bola situácia po predložení otázky „Chceli by ste vidieť Vadkerti talkshow každý pracovný deň?“, na túto otázku odpovedalo kladne len 13 divákov zo 94 prítomných. Vadkerti situáciu zvládla profesionálne a so šarmom, bola však evidentne rozladená a dobrá nálada zo začiatku fóra už u nej chýbala. „To by sme sa toho prejedli keby to vidíme každý deň“- odôvodňovala svoje rozhodnutie jedna z dôchodkýň ktorá zdvihla červený lístok.


Voľná diskusia sa účastníkom páčila

Tak to aspoň vyzeralo – aj keď občas viazla, diskutovalo sa jedna radosť.


Vo voľne prebiehajúcej diskusii sa preberal napríklad program „Vitajte u nás“ – niektorí diváci mali s programom osobné problémy, väčšina však len diskusii ticho prihliadala – pravdepodobne vlajkový regionálny program Dvojky nevideli.


Telenovely boli jednou z ďalších tém – podľa intendanta Jednotky Františka Borovského je ich v súčasnosti v programe veľa z jednoduchého dôvodu - potrebujú ich doreprízovať do konca tohto roka aby dodržali sľub nevysielať ich od roku 2005. V súčasnosti najlepšie nasadená telenovela Maximo v mojom srdci podľa neho nesplnila ich očakávania, ale nemienia s ňou hýbať aby nenarušili vysielací čas ostatných programov. Treba podotknúť, očakávania STV ani nemohli byť vysoké – telenovela je totiž nasadená na 16:40, pričom na Markíze sa začína o 17:00 telenovelová dvojhodinka, ktorá v tom čase vládne konzumentkám reklám na prášky a aviváže. Od nového roku do tohto okna plánujú nasadiť podľa trendu kratšie série, porovnal ich s formátom ktorý prednedávnom vysielala Markíza v nedeľu o 21:00, (Providence a Titani). Borovskému sa podarilo prezradiť aj niečo so septembrovej skladby – „Ku koncu roku chystáme niečo, o čom bude rozprávať celé Slovensko.“ – pravdepodobne sa jedná o najnovší akvizičný formát STV – Pop Idol spoločnosti Fremantle.


Často sa preberala aj Dvojka v súvislosti so zrušenými záujmovými magazínmi – tie by sa mali podľa vyjadrenia Kernera postupne vrátiť. Trošku búrlivejšie sa prediskutovávali prenosy z parlamentu – podľa vedenia sa na súčasnej podobe nebude nič zásadné meniť.


Za zmienku stojí aj Rybníčkove prehlásenie, podľa ktorého v priebehu roka 2005 stiahne svoju reláciu. V súčasnosti vraj slúži na objasňovanie krokov manažmentu a káuz spojených s STV, v roku 2005 pravdepodobne teda už žiadne kauzy neočakáva...


V prestávkach diváci nenechali manažment oddýchnuť si – diskutovalo sa v skupinkách. Vedenie sa zaviazalo zohľadňovať výsledky fóra pri programovaní televízie, Rybníček sa zasa tešil ako výsledky zväčša pre manažment pozitívneho hlasovania použije na zasadnutiach Rady STV, „...ktorým sa v poslednom čase nič nepáči...“.

90 z prítomných považuje svoju účasť na fóre za prínos – čo je určite pravdou, nikdy v minulosti totiž nič podobného STV neorganizovala. Ak sa dodrží deklarovaná periodicita, ďalšie fórum môžeme očakávať v júni tohto roku.