V čase, keď v mnohých krajinách Európy silnie tlak na ovládnutie verejnoprávnych médií, sa Česká republika stáva pozitívnym príkladom. Medzinárodná organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) vo svojej najnovšej správe vyzdvihla český model ako inšpiráciu pre postkomunistické krajiny. Dôvodom sú legislatívne reformy, ktoré posilnili nezávislosť, stabilitu a financovanie verejnoprávnych médií – Českej televízie (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo).
Reforma, ktorá má slúžiť ako príklad
RSF ocenila napríklad tohtoročné zvýšenie koncesionárskych poplatkov, ktoré sa majú do budúcnosti automaticky upravovať podľa inflácie. Vyzdvihla aj novely z roku 2022, podľa ktorých už tretinu členov Rady ČT a Rady ČRo volí Senát a kandidátov môžu navrhovať len dlhodobo fungujúce organizácie. Tieto opatrenia majú obmedziť priamy politický vplyv na verejnoprávne inštitúcie..
Celkovo RSF zaradila Česko medzi krajiny so „silnou“ redakčnou nezávislosťou verejnoprávnych médií, pričom vo svetovom rebríčku slobody médií si polepšilo o sedem miest – aktuálne je na 10. priečke. Slovensko sa naopak prepadlo o deväť miest a skončilo ako 38 zo 180 hodnotených krajín. Na prvom mieste je Nórsko, na poslednom Eritrea. Do prvej desiatky sa dostali tiež Fínsko, Dánsko, Írsko, Portugalsko a Švajčiarsko. Spojené štáty klesli o dve pozície na 57. miesto, Ukrajina je v rebríčku na 62. mieste a Rusko sa prepadlo o deväť miest na 171. priečku.

Zásadný zlom: Sociálne siete sú v USA najväčším zdrojom správ, Slovensko ide opačným smerom
Hrozby zostávajú
Správa zároveň varuje, že pozitívny vývoj nie je samozrejmosťou. Verejnoprávne médiá v Česku podľa RSF čelia „vysokému tlaku“, najmä zo strany opozície. Konkrétne menovaní sú Andrej Babiš a Tomio Okamura, ktorí presadzujú zrušenie koncesionárskych poplatkov a ich nahradenie priamym financovaním zo štátneho rozpočtu. RSF tento model odmieta ako nebezpečný, pretože by médiá vystavil politickej manipulácii a rozpočtovým výkyvom.
Do budúcnosti zaznamenala správa aj plán opozície na zlúčenie Českej televízie a Českého rozhlasu – čo je podľa RSF ďalším rizikovým faktorom, ak by po voľbách v roku 2025 došlo k zmene vlády.
Kontrast so Slovenskom a Maďarskom
Zatiaľ čo Česko ide cestou posilňovania nezávislosti, na Slovensku zažívajú verejnoprávne médiá podľa RSF existenčnú krízu. Organizácia kritizuje zrušenie RTVS a jej nahradenie novou, vládou kontrolovanou STVR. Podobné varovanie zaznieva aj na adresu Maďarska, kde vládna moc už roky systematicky podkopáva mediálnu pluralitu, alebo Talianska, kde verejnoprávnu televíziu RAI prezývajú „Tele Meloni“, čí narážajú na údajnú cenzúru a rastúci tlak na novinárov vlády Giorgie Meloniovej.
Správa zároveň konštatuje, že politický vplyv pri vymenúvaní vedenia verejnoprávnych médií je problémom aj v iných krajinách, napríklad v Poľsku, Grécku či na Malte. Aj preto je za kľúčové považované financovanie – to má byť predvídateľné, nezávislé a stabilné.

Potvrdené: STVR chystá zásadné zmeny v spravodajstve
Európsky akt o slobode médií
V auguste 2025 vstúpi do platnosti nový Európsky akt o slobode médií (EMFA), ktorý zavádza záväzné pravidlá pre ochranu nezávislosti médií v celej EÚ. Česká republika podľa RSF už mnohé jeho zásady zavádza do praxe a môže slúžiť ako vzor najmä pre štáty bývalého východného bloku, ktoré ešte len čakajú legislatívne zmeny.
Podľa dát Európskej vysielacej únie (EBU) sa ukazuje, že zrušenie koncesionárskych poplatkov vedie k poklesu rozpočtov verejnoprávnych médií približne o 9 %. Naopak, ich reformou možno dosiahnuť nárast až o 14 %, a zavedením účelovej dane o 9 %.
Generálny riaditeľ RSF Thibaut Bruttin k tomu poznamenal: „Verejnoprávne médiá nie sú imúnne voči kritike, patria predsa občanom. Ale intenzita útokov, ktorým čelia, často zakrýva pokusy o politickú manipuláciu. Cesta do pekla býva dláždená dobrými finančnými úmyslami.“
Financovanie verejnoprávnych médií sa podľa RSF stalo rozhodujúcim testom, ako krajiny podporujú svoje mediálne prostredie. Česká republika sa podľa organizácie rozhodla posilniť udržateľnosť rozpočtov verejnoprávnych médií, na rozdiel od Nemecka, ktoré je na 11. mieste, a Francúzska, ktoré sa umiestnilo na 25. priečke. Na Slovensku zažívajú verejnoprávne médiá existenčnú krízu pre rozpočtové škrty a politickú kontrolu, uvádza organizácia.