Dej príbehu minisérie je zasadený na začiatok päťdesiatych rokov, do obdobia komunistických represií. Hlavnou postavou je Stanislav Láník, ambiciózny ochotnícky herec. Spoločenská situácia ovplyvňuje aj jeho túžbu stať sa profesionálom, či už na divadelných doskách alebo filmovom plátne.

Namiesto rozbehu kariéry začína pracovať ako údržbár na univerzite. Ako sa neskôr ukáže, jeho hlavná úloha je v skutočnosti iná – sledovať má profesora matematiky, do čoho ho povolala štátna bezpečnosť.

V danom čase riešilo mnoho mladých ľudí dilemu, či sa totalite postaviť, prispôsobiť sa jej alebo sa na nej aktívne podieľať. Standov otec navyše vo vojne bojoval v službách západnej armády a matka zomrela ako kolaborantka vo väzení.

Okrem toho musí skrývať aj jedno veľké tajomstvo, homosexualita bola totiž v danom režime trestná. „Divákom priblížime príbeh antihrdinu, ktorý nie je čiernobiely. V činoch hlavnej postavy nachádzame motivácie, ktoré ich svojím spôsobom ospravedlňujú alebo pre nás robia jej konanie pochopiteľnejším, ľudskejším,“ priblížil režisér Herca P. Bebjak.

Hlavnú postavu Standu stvárni český herec Jan Cina, zahrajú si aj Martin Finger, Pavel Batěk, Andrian Jastraban či Jenovéfa Boková. Scenár rozpracovali Petr Bok a Pavel Gotthard, hlavným kameramanom minisérie je Martin Žiaran, autorom hudby Juraj Dobrakov.

Do vysielania na budúcu jeseň

Podľa plánov sa začalo nakrúcanie novej minisérie v aktuálnom mesiaci, pokračovať bude aj v auguste. Tvorcovia sa na pľaci následne zídu počas druhej etapy produkcie v období októbra a novembra. Na obrazovky 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa