Trojica absolventov dostala v rokoch 2011 a 2013 ocenenie Granátové jablko Mariána Matyáša pre bývalých študentov šíriacich dobré meno fakulty.

O vzdaní sa ocenenia informovala Mediálne.sk jedna z absolventiek UCM Veronika Pizano, ktorá je v súčasnosti marketingovou manažérkou vydavateľstva W Press (.týždeň). Do minulého roka na UCM pôsobila ako pedagogička.

„Reagujeme tak na to, že FMK UCM poskytla na vedeckej konferencii priestor konšpirátorovi Tiborovi Rostásovi,“ uviedla aj za zvyšných dvoch absolventov – Jakuba Ptačina, ktorý spoluvlastní dizajnové a komunikačné Studio Echt a robil napríklad dizajn webu Denníka N, zároveň je súčasťou širšieho tímu Slovensko.Digital, kde má na starosti dizajn a komunikáciu, a kreatívca Radovana Andreja Greža, ktorý robil napríklad na projektoch pre Apple či v agentúre Zaraguza.

Nejde len o čisto symbolický akt, všetci traja bývalí študenti UCM sa zároveň vzdali finančnej odmeny, ktorá ocenenie sprevádzala. „Rozhodli sme sa ju dať Jurajovi Smatanovi a Jánovi Benčíkovi, ktorí aktívne bojujú proti dezinformáciám a konšpiráciám,“ dodala V. Pizano.

Trojica napísala zároveň otvorený list dekanke UCM Dane Petranovej. V jeho úvode absolventi uviedli, že udalosti uplynulých týždňov okolo účasti konšpirátora T. Rostása im vzali dôvody pre hrdosť na FMK UCM.

„Vedecká konferencia má ctiť vedu a to znamená ľudí, ktorí ctia fakty. Rostás je práve človekom, ktorý neustále dokazuje, že fakty, veda, či pravda preňho nič neznamenajú. Za všetky spomenieme aspoň zavádzajúce a nebezpečné články o rakovine opísané vo viacerých blogoch MUDr. Mariána Jánoša tu, tu a tu alebo tvrdenia, že katolícka cirkev spolu s SIS u nás plánujú zaviesť totalitu iluminátov,“ uvádzajú absolventi.

Škola si za pozvaním šéfredaktora mesačníka Zem a vek stála. „Do diskusie sme pozvali predstaviteľov rôznych legitímnych prúdov slovenského mediálneho prostredia ako mysliace osobnosti, nebudeme ich urážať ani nálepkovať ako ‚Lipšicovu stajňu‘, ‚Putinových agentov‘, ‚Penťácke prestitútky‘, či ‚Svedkov Sörösových‘,“ vysvetľovala D. Petranová pôvodné obsadenie diskusie na tému budúcnosť médií, ktorá sa však napokon nekonala tak, ako bola plánovaná. Pre Rostasovu účasť v paneli účasť odriekli viacerí hostia.

T. Rostás dostal priestor v prednáškovej časti s témou prezentácie Doubleworld, podľa univerzity sa do bloku prihlásil sám ako iní spíkri. D. Petranová k Rostasovmu vystúpeniu tiež uviedla, že „sa nenechajú spútať ortodoxnými, dogmatickými a nenávistnými postojmi k hocičomu, čo takzvaný mainstream považuje za nenáležité alebo priveľmi odvážne“.

V. Pizano, J. Ptačin a R. A. Grezo považujú argumentáciu vedenia školy v celej veci za scestnú. Súhlasia s Rostasovým právom na slobodu prejavu, ale nie s jeho účasťou na konferencii, ktorú organizuje mediálna fakulta.

„Neuniklo nám, že (T. Rostás) toto právo (na slobodu prejavu) každý mesiac využíva vo svojich médiách. Vám však zrejme uniklo, že dôvod pre odpor k jeho účasti vychádzal z faktu, že človek, ktorý pohŕda faktami, nemá na vedeckej konferencii čo robiť. Odpor voči jeho účasti nie je o predsudkoch, práve naopak, je o kritickom myslení, na základe ktorého množstvo ľudí usúdilo, že poskytnutie priestoru konšpirátorovi medzi zástupcami ďalších médií mu prináša ďalšiu legitimizáciu šírenia klamstiev,“ napísali tiež v liste absolventi.