Prednášku s názvom Doubleworld T. E. Rostasa avizuje univerzita v programe v sekcii Budúcnosť vplyvu médií. Okrem šéfredaktora Zem a vek má byť súčasťou bloku napríklad aj prezentácia šéfa spravodajstva RTVS Lukáša Dika.

T. E. Rostas má vystúpiť aj v diskusnom paneli, ktorého témou je budúcnosť médií. Debatovať v ňom má s L. Dikom, šéfom spravodajstva Markízy Henrichom Krejčom, šéfredaktorkou Nového Času Júliou Kováčovou a moderátorom Ta3 Petrom Bielikom. Pôvodne mal byť v zostave aj zástupca šéfredaktorky Sme Jakub Filo, ktorý však svoju účasť odvolal.

Diskutovať chcel, počúvať prednášku nie

Zástupca denníka Sme sa tak rozhodol práve pre Rostasovu prednášku v rámci programu. „Akademická obec tým legitimizovala človeka, ktorý neuznáva základné vedecké metódy, etické postupy a overovanie faktov ako odborníka, ktorý môže prispieť k diškurzu v mediálnej oblasti,“ napísal J. Filo.

Samotná Rostasova účasť na konferencii je podľa J. Fila na hrane, no do diskusie s ním pôvodne chceli ísť. „Videli sme priestor na to, aby sa v kritickej diskusii ukázalo, prečo alternatívne a konšpiračné médiá deformujú žurnalistiku a tým aj celú spoločnosť,“ uvádza novinár Sme. „Prevládol argument, že v akademickom prostredí je potrebné konfrontovať predstaviteľa najznámejšieho konšpiračného a alternatívneho média na Slovensku so skutočnosťou, že nespĺňa mediálnou teóriou jasne stanovené a praxou overené postupy – overovanie faktov, snahu o objektivitu zdrojov alebo nezávislosť,“ vysvetľuje na blogu.

Okrem J. Fila prehodnocujú účasť na konferencii podľa informácií Mediálne.sk aj ďalší avizovaní hostia. Vedenie fakulty si za účasťou šéfredaktora Zem a vek stojí. „Pána Rostasa sme na konferenciu ako prednášajúceho nepozvali. Prihlásil sa za rovnakých podmienok ako ktorýkoľvek z približne 170 účastníkov z rôznych krajín sveta,“ uviedla dekanka fakulty Dana Petranová. Jej stanovisko prezentoval univerzita na Facebookovej stránke.

Študentov chcú oboznamovať s „podstatnými trendmi“

Dekanka tvrdí, že programový výbor nerobí negatívnu selekciu účastníkov ani ich nekádruje, ak sú ich príspevky relevantné k téme konferencie. „Kritické postoje a stanoviská sa uplatňujú a vyjadrujú v rámci výmeny názorov v jednotlivých sekciách, ktorá býva naozaj búrlivá. Tešíme sa na vzrušujúcu diskusiu a vedecky hodnotnú konferenciu,“ tvrdí D. Petranová, podľa ktorej sa na fakulte „nenechajú spútať ortodoxnými, dogmatickými a nenávistnými postojmi k hocičomu, čo takzvaný mainstream považuje za nenáležité alebo priveľmi odvážne“.

Na margo Rostasovej účasti napísala aj to, že im je cenzúra cudzia a že svojim študentom radi poskytujú možnosť zoznámiť sa s podstatnými trendami a vývojovými tendenciami v oblasti mediálneho diskurzu.

„Do diskusie sme pozvali predstaviteľov rôznych legitímnych prúdov slovenského mediálneho prostredia ako mysliace osobnosti, nebudeme ich urážať ani nálepkovať ako ‚Lipšicovu stajňu‘, ‚Putinových agentov‘, ‚Penťácke prestitútky‘, či ‚Svedkov Sörösových‘,“ napísala tiež D. Petranová.

Odmieta očkovanie, chemoterapiu aj politický systém

Časopis Zem a vek pod Rostasovým vedením pravidelne publikuje konšpirátorské texty založené na výmysloch a prekrúcaní faktov.

Médium publikuje proruské články, mesačník tiež v minulosti napríklad napísal, že členstvo v NATO ohrozuje Slovákov alebo že chemoterapia je len obchod so smrťou. Časopis tiež navrhol zrušiť slovenský parlament a v čísle venovanom „zločinom sionizmu“ podsúval, že holokaust si Židia zorganizovali sami, aby mohli ovládať svet.

Rostasove názory sú „alternatívne“ aj v ďalších oblastiach, hovoril o páde Dvojičiek ako najobludnejšom podvode dejín, bankári sú podľa neho tí, ktorí vyvolávajú krízy aj vojny a očkovanie je hrozbou, pripomenul .týždeň.