Koncoročné finančné benefity, ako sú vianočné odmeny alebo 13. či 14. mzda, patria už tradične medzi zamestnancami k najžiadanejším. Často dokonca rozhodujú o tom, či kandidát prijme pracovnú ponuku alebo či zamestnanec zostane na súčasnej pozícii.

Koľko zamestnancov sa môže tento rok tešiť na koncoročné odmeny? Odpovede na tieto a ďalšie otázky týkajúce sa benefitov priniesol prieskum personálnej agentúry Grafton.

Anketa
Dostali ste alebo dostanete vianočné odmeny?
  • 38%
  • 50%
  • 12%

Finančné benefity sú najžiadanejšie

Spolu s rastom cien tovarov a energií rástol aj tento rok tlak na zamestnávateľov v oblasti mzdového ohodnotenia. Okrem zvyšovania miezd majú pritom firmy v rukách aj ďalší účinný, no nie vždy adekvátne využívaný nástroj na prilákanie, motiváciu aj udržanie si zamestnancov – poskytovanie finančných benefitov.

Personálna agentúra Grafton sleduje v rámci svojich prieskumov ponuku rôznych benefitov už takmer 10 rokov a za celý tento čas sa poradie preferencií zamestnancov prakticky nezmenilo – na prvom mieste sú stále finančné benefity, nasleduje voľno a dovolenka navyše. Preferencie v oblasti benefitov sú pritom prakticky rovnaké naprieč sektormi aj generáciami, hoci má každá skupina či veková kategória pracujúcich iné pracovné návyky a motiváciu.

„V našom tohtoročnom prieskume zhodne uviedlo ako najžiadanejší benefit finančné bonusy a iné odmeny až 98 % zamestnancov v kanceláriách a 99 % pracovníkov vo výrobe,“ konkretizuje Martin Malo, riaditeľ Grafton Recruitment a GiGroup.

Vianočné odmeny a 13. či 14. plat

Medzi najžiadanejšie benefity patria okrem bonusov a prémií aj vianočné odmeny a 13. či 14. mzda. S prichádzajúcim trendom vytvárania rovnováhy medzi osobným a pracovným životom má čoraz viac pracujúcich záujem aj o dovolenku dlhšiu než 5 týždňov a o nadštandardnú lekársku starostlivosť.

Vo všetkých sledovaných oblastiach pracovného trhu však aj naďalej pretrváva veľký rozdiel medzi tým, aké benefity by zamestnanci uvítali, a tým, čo im zamestnávatelia poskytujú. Tento rozdiel je výrazný aj v oblasti finančných benefitov.

„Napríklad vianočné odmeny a 13. alebo 14. mzda sa v našom tohtoročnom prieskume umiestnili v prvej desiatke benefitov s najväčším rozdielom dopytu a ponuky u všetkých kategórií pracujúcich,“ dopĺňa M. Malo.

Preferencie zamestnancov vs. realita u zamestnávateľov

V snahe udržať si kvalifikovaných pracovníkov plánovalo na tento rok zvýšenie miezd až 89 % zamestnávateľov, pričom vo viac ako polovici spoločností (54 %) sa mali mzdy zvýšiť o 6 – 10 %. V oblasti benefitov, a to aj tých finančných, je však situácia odlišná. S ich tohtoročným zvýšením počítalo len 31 % firiem, z toho väčšina (20 %) plánovala zvýšenie poskytovaných benefitov o menej než 5 %. V 68 % spoločností mali ostať benefity oproti predchádzajúcemu roku bez zmeny, 1 % zamestnávateľov dokonca uvažovalo o ich znížení.

Zamestnanci, ktorí doteraz neboli na koncoročné finančné benefity v podobe vianočných odmien alebo 13. či 14. mzdy zvyknutí, si tak pravdepodobne pred Vianocami neprilepšia ani tento rok.

Výsledky prieskumu agentúry Grafton ukázali tiež to, že až dve tretiny slovenských firiem dnes pripúšťajú skúsenosti so zvýšenou fluktuáciou. Hlavným dôvodom odchodu zamestnancov je pritom skutočnosť, že dostanú od iného zamestnávateľa ponuku vyššej mzdy za porovnateľnú prácu.

Podľa slov Martina Mala však prax ukazuje, že v mnohých prípadoch existuje riešenie takejto situácie výhodné pre obe strany. Môžu ním byť aj vhodne zvolené benefity, ktoré sú v súlade s očakávaniami zamestnancov. Práve vhodne zvolené benefity totiž hrajú dôležitú úlohu nielen pri rozhodovaní zamestnancov o prijatí novej pracovnej ponuky, ale sú aj významným nástrojom na ich udržanie.

Ilustračné foto.
Neprehliadnite

Cinema City mení pravidlá hry: Prináša dve skvelé novinky, ktoré potešia filmových fanúšikov

Ilustračné foto
Neprehliadnite

Nedajte sa nachytať! Na Facebooku sa šíri ďalšia falošná súťaž. Je to podvod, prídete o peniaze

Na snímke podpredseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) počas tlačovej konferencie po pracovnom kongrese Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR s komunálnymi lídrami v Brezne 8. októbra 2024. FOTO TASR - Ján Krošlák
Neprehliadnite

SNS sa na bilborde chváli, že zastavila LGBTI projekty. Je to čisté zúfalstvo, hovorí odborník

Ilustračné foto.
Neprehliadnite

Mne sa to nemôže stať! Ale môže. Takto vás podvodníci chcú pred Vianocami pripraviť o peniaze

Vizualizácia Zimného prístavu v Bratislave.
Neprehliadnite

Utópia alebo realizovateľný projekt? Štát ukázal Bratislavu budúcnosti

Na sníkme ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová (nominantka SNS) a v pozadí riaditeľka Medzinárodného domu umenia pre deti Bibiana Petra Flach prichádzajú na tlačovú konferenciu na tému Závažné zistenia vyplývajúce z auditu v Medzinárodnom dome umenia pre deti Bibiana 18. novembra 2024 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Ministerstvo kultúry mení podmienky podpory tvorcov. Zmeny sa dotknú tvorby pre deti

Dve štíhle veže za zaradia medzi najvyššie bytové budovy v EÚ.
Neprehliadnite

Rekordná výška: Bratislava bude svetová, dostane dva obrovské mrakodrapy

Ilustračné foto.
Neprehliadnite

Čo pozeráme, čítame a počúvame? Najpopulárnejšie médiá Slovákov odhaľuje najnovší prieskum

Ilustračné foto
Neprehliadnite

Digitálny minimalizmus? Mladí chcú tráviť menej času pred obrazovkami, priznávajú zlyhanie