Pri spoločnosti Lidl sa Komisia venovala podnetu voči spotu, ktorý komunikoval dlhodobé znižovanie cien vybraných potravín. Sťažovateľ uviedol, že Lidl sa v ňom porovnával s Kauflandom, ktorý vo svojom spote hlásal, že „zmrazil ceny“. Podľa podnetu išlo o neetickú porovnávaciu reklamu.

AK RPR však vyhodnotila túto sťažnosť ako neopodstatnenú, v spote Lidla podľa nej nedošlo k porovnaniu s iným konkrétnym reťazcom či značkou. Tvrdí, že spot síce reaguje na neidentifikovanú reklamu, no robí tak v kontexte spoločenskej situácie.

„Reklama reaguje na avizované legislatívne zmeny, ktoré by mohli mať vplyv na ceny a toto je skutočnosť, na ktorú reagujú aj iné obchodné reťazce v rámci svojich reklamných kampaní,“ uvádza Komisia v správe zo zasadnutia. Kódex porušený nebol. 

Rada zaevidovala sťažnosti aj voči Bille a jej printovej reklame s motívom „lacný za každú cenu“. Narážala v nej na poľský pôvod mäsa v konkurenčnom Lidli, čím Billa reagovala na kampaň „billancovanie“, v ktorej Lidl tvrdil, že je lacnejší ako konkurent.

Prvá sťažnosť namieta, že reklama znevažuje poľskú produkciu, čo sa následne prelína do celkovej nevraživosti voči Poľsku. Za diskutabilné považuje sťažovateľ aj využitie národných symbolov.

Aj v druhom podnete bol vyjadrený názor, že z grafického stvárnenia reklamy vyplýva cieľ dehonestovať poľské mäsové výrobky na podklade tohtoročnej aféry produktov pochádzajúcich z bitúnka v Poľsku a tým zároveň dochádza aj k dehonestácii a znevažovaniu konkurencie.

Tretia sťažnosť namietala tvrdenie „V Bille máme viac ako 40 druhov kvalitného mäsa s garantovaným stopercentným slovenským pôvodom za výhodné ceny“. Sťažovateľ uviedol, že medzi základné druhy sa považujú kuracie, hovädzie, bravčové mäso či králik, určite však nie iné, ktoré môže mať slovenský pôvod, a preto vníma reklamu ako klamlivú.

Ani v tomto prípade však Komisia nepovažuje reklamu za neetickú. „Je nepochybné, že 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa