Ruská spoločnosť VK, ktorá vlastní najpoužívanejšiu sociálnu sieť v Rusku VKontakte, v pondelok uviedla, že jej výkonným riaditeľom sa stal Vladimir Kirijenko. Informovala o tom agentúra AFP, ktorá podotýka, že Kirijenko je synom jedného z najbližších spolupracovníkov ruského prezidenta Vladimira Putina.

Vynesie firmu do výšin?

„Prosím, privítajte v našom tíme Vladimira Kirijenka,“ napísala spoločnosť VK vo vyhlásení. Podľa spoločnosti má Kirijenko už skúsenosť so spustením viacerých úspešných a komplexných projektov. „Veríme, že má všetky schopnosti na to, aby vyniesol VK do nových výšin,“ píše sa vo vyhlásení.

Podľa agentúry AFP je tento krok ďalším znakom rastúcej kontroly ruských sociálnych sietí vládou. Vladimir Kirijenko je totiž synom Sergeja Kirijenka — námestníka šéfa kancelárie ruského prezidenta. Ide o kľúčovú pozíciu v Kremli, píše AFP. Sergej Kirijenko bol okrem toho toho tiež premiérom Ruska v čase, keď na čele krajiny stál Boris Jeľcin.

WA 12 archív Berlín - Na archívnej snímke z 28. septembra 2014 žena ukazuje prstom na obrazovke iPadu Mini 2 na kolónku v prehliadači Google. Google má dva mesiace na to, aby zlepšil spôsob prezentácie výsledkov vyhľadávania letov a hotelov, uviedla Európska komisia (EK) a národné regulačné orgány na ochranu spotrebiteľov. Americká spoločnosť takisto musí vysvetliť, ako tieto výsledky vyhľadávania zoraďuje. Googlu, ktorý je divíziou koncernu Alphabet, v opačnom prípade hrozia v EÚ sankcie. FOTO
Neprehliadnite

Rusko znova pokutovalo americkú firmu Google za zakázaný obsah

Toto oznámenie pritom VK vydala len dva týždne po tom, ako spoločnosť ruského miliardára Ališera Usmanova USM Holdings uviedla, že svoj podiel vo VK predala štátom kontrolovanému ruskému koncernu Gazprom.

Snahy o kontrolu

V posledných rokoch sa Rusko pod zámienkou ochrany menšín a boja s extrémizmom snaží o kontrolu ruského internetu a často podniká právne kroky proti rôznym internetovým platformám – vrátane spoločností Google či Twitter – za to, že neodstránili obsah, ktorý Moskva označuje za nelegálny, uvádza AFP.

Ruská opozícia však obviňuje Kremeľ, že takýmito reguláciami prichádza v krajine k ďalšiemu potláčaniu slobody prejavu.

Spoločnosť VK sa v minulosti nazývala Mail.ru Group a okrem sociálnej siete VKontakte pod ňu spadajú aj sociálna sieť Odnoklassniki i ďalšie webové stránky. VKontakte je ruským ekvivalentom sociálnej siete Facebook, pričom sa uvádza, že má až 97 miliónov užívateľov, poznamenáva AFP.

JB 35 Moskva - Ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj stojí v klietke na súde v Moskve 20. februára 2021. Moskovský mestský súd potvrdil v sobotu svoje rozhodnutie zmeniť podmienečný trest odňatia slobody, ktorý dostal ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj v roku 2014 v kauze Yves Rocher, na nepodmienečný. Zároveň mu ho znížil o jeden a pol mesiaca, ktorý Navaľnyj strávil od decembra 2014 do februára 2015 v domácom väzení. Informovali o tom spravodajské portály Mediazona a Meduza.io. FOTO TASR/AP
Neprehliadnite

Europarlament ocenil Putinovho väzňa. Sacharovovu cenu za rok 2021 získal Alexej Navaľnyj