Twitter dočasne zablokoval účet novozvolenej republikánskej kongresmanky Marjorie Taylorovej Greeneovej, ktorá je odhodlanou podporovateľkou dosluhujúceho prezidenta USA Donalda Trumpa a šíri krajne pravicové konšpiračné teórie. Kongresmanka v tejto súvislosti obvinila Twitter z cenzúry konzervatívnych názorov, informovala v pondelok agentúra AFP.

Twitter rozhodol o zablokovaní Greeneovej účtu v nedeľu po tom, ako zverejnila príspevky o údajných volebných podvodoch v jej domovskom štáte Georgia. Účet bol zablokovaný na 12 hodín pre „viacnásobné porušenie" pravidiel tejto sociálnej siete.

Donald Trump po útoku na Kapitol vystúpil v Texase.
Neprehliadnite

Trumpovi verní priaznivci po zásahu veľkých sietí prechádzajú do neverejných fór

Spoločnosť Twitter predtým označila minimálne dva Greeneovej príspevky ako „sporné" a znemožnila ich zdieľanie a retweetovanie, a to pre riziko podnecovania násilností.

Podnikateľka Taylorová Greeneová sa stala členkou Snemovne reprezentantov amerického Kongresu 3. januára 2021. Šíri nepodložené tvrdenia Donalda Trumpa o zmanipulovaní prezidentských volieb z vlaňajšieho novembra. V minulosti tiež podporovala krajne pravicové protrumpovské konšpiračné teórie známe pod označením QAnon. Samotný Trump ju označil za „budúcu hviezdu" Republikánskej strany.

Twitter v reakcii na násilnosti na Kapitole zo 6. januára zablokoval na dva dni účet aj samotnému dosluhujúcemu prezidentovi. Pozastavil aj viac ako 70-tisíc účtov podporujúcich konšpiračné teórie QAnon. Tieto voľne prepojené tvrdenia hovoria o tajnom sprisahaní satanistických pedofilov, ktorí sa údajne snažia zosadiť Donalda Trumpa z prezidentského úradu.

Google, Amazon, Facebook and Apple
Neprehliadnite

Facebook v deň inaugurácie zablokuje zvolanie akcií pri Bielom dome

Súvisiace reštriktívne opatrenia prijali aj ďalšie veľké internetové spoločnosti ako Apple, Google a Amazon. To pobúrilo mnohých amerických republikánov vrátane Greeneovej, ktorí obvinili internetových gigantov z cenzúry a obmedzovania práva na slobodu prejavu.

„Keď sa konzervatívec odváži vyjadriť politický názor, ktorý internetová polícia vyhodnotí ako nie všeobecne prijímaný, tak sa stane terčom falošných obvinení z podnecovania násilia," komentovala Greeneová zablokovanie svojho účtu na Twitteri, píše AFP.