Slovenský premiér Eduard Heger navrhne únijné riešenie regulácie sociálnych sietí, ich prevádzkovatelia podľa neho existujúce povinnosti zanedbávajú. Heger to dnes povedal v súvislosti s nedávnou vraždou dvoch ľudí pri gaybare v Bratislave, ktorú slovenská polícia vyšetruje ako teroristický útok. Útočník totiž na šírenie svojich názorov napríklad práve o komunite LGBT+ využíval sociálne siete.
Pomoc členských štátov
„Chcem požiadať členské štáty o pomoc pri hľadaní riešení na európskej úrovni. Uvedomujeme si, že sociálne siete nie sú tak regulované, ako je regulovaný fyzický svet, televízia, médiá, rozhlas, z hľadiska umiestňovania obsahu. Niekedy reagujú neskoro, alebo až po opakovaných apeloch , alebo nedostatočne. Toto sa musí zmeniť," povedal Heger, ktorý chce tému nastoliť na nadchádzajúcom summite EÚ vo štvrtok a piatok v Bruseli.
Útočník minulý týždeň po streľbe v Bratislave komunikoval prostredníctvom twittera. Na sociálnej sieti tiež zverejnil manifest namierený proti židom a komunite LGBT+. Po útoku z miesta činu utiekol a neskôr v inej časti Bratislavy spáchal podľa doterajších informácií samovraždu.
Primárny cieľ útočníka
Heger potvrdil informáciu slovenskej polície, že bol primárnym cieľom útočníka. Podľa policajného prezidenta Štefana Hamrana strelec zmenil cieľ, pretože sa mu na premiéra zaútočiť nepodarilo. Útočník sa predtým fotil nielen pri panelovom dome, v ktorom býva premiér, ale aj pri bare, kde neskôr zastrelil dvoch mužov a jednu ženu zranil. Hamran tiež uviedol, že strelec plánoval útoky aj na iné politiky z koalície a opozície, a že jeho cieľom mal byť aj novinár.
Podľa Hegera sa Slovensku na jar podarilo zapojiť do debaty so spoločnosťou Facebook aj Spojené štáty. V máji sa členovia výboru americkej Snemovne reprezentantov pre spravodajské služby obrátili na prevádzkovateľov facebooku so žiadosťou, aby sa táto sieť viac venovala šíreniu proruských dezinformácií na svojich platformách na Slovensku.
Útoky na sociálnych sieťach
Facebook skôr v tomto roku zrušil účet poslanci opozičných sociálnych demokratov (Smer-SD) Ľubošovi Blahovi s odôvodnením, že politik porušoval pravidlá komunity. Blaha bol známy opakovanými výpadmi voči politickým oponentom na sociálnej sieti; súd mu predtým zakázal okrem iného nazývať slovenskú prezidentku Zuzanu Čaputovú americkou agentkou či vlastizradkyňou.