V posledných dňoch sa zvýšil počet SMS podvodov, pri ktorých útočníci využívajú najcitlivejšiu zbraň a cielia na rodičov detí. Začínajú nevinným pozdravom „ahoj mami, ahoj oci“. Vydávajú sa za vaše dieťa a žiadajú peniaze na rozbitý telefón alebo notebook, pričom tvrdia, že sú v ohrození. Rodičia v presvedčení, že správa pochádza od ich dieťaťa, často peniaze naozaj zašlú. V obavách o svoje dieťa môžu prísť o vysoké sumy.
Pozrite sa, ako podvod prebieha, aby ste vedeli včas zareagovať.

Pozor na nové online podvody! Podvodníci lákajú na kryptomeny, obeť rafinovane oberú o peniaze
V prvotnej komunikácii útočníci rozosielajú správy v štýle: „Ahoj oci/mami, mám nové číslo, ulož si ho. Pôvodné mi nefunguje, preto ma nekontaktuj na staré číslo.“ Ak na túto správu obeť zareaguje, podvodníci pokračujú v komunikácii cez aplikácie ako WhatsApp.
Útočník aj naďalej predstiera, že je vaším dieťaťom. Bude vám tvrdiť, že sa mu pokazil mobil – napríklad spadol do vody – a súrne potrebuje peniaze na nový mobil, notebook alebo zaplatenie faktúry.
Pozrite si príklad podvodnej komunikácie v galérii.
Ako rozpoznať, že ide naozaj o podvod?
V jednom kontakte útočník vystrieda rôzne spôsoby komunikácie. Raz píšu dôverne, inokedy používajú formálne oslovenie či vykanie. Keď sa snažíte dovolať na číslo, z ktorého komunikuje „vaše dieťa“, linka je nedostupná.
Suma, o ktorú povodníci žiadajú, sa pohybuje zväčša v rozmedzí 1 000 až 2 500 eur. Platbu požadujú vykonať väčšinou na zahraničný účet. Často používajú výhovorku, že sú v zahraničí a nemajú prístup k vlastnému účtu.
Po zaslaní prvej platby sa to nekončí. Ďalej môžu žiadať o zaslanie potvrdenia a prípadne aj o ďalšiu platbu z dôvodu, že sa niečo nepodarilo a peniaze nedostali.

Nedajte sa nachytať! Na Facebooku sa šíri ďalšia falošná súťaž. Je to podvod, prídete o peniaze
Tatrabanka svojich klientov upozorňuje, aby boli obozretní a si vždy situáciu dôkladne preverili. Odporúča kontaktovať svoje dieťa alebo blízku osobu prostredníctvom ich známeho čísla alebo kontaktu, ktorý je overený a určite patrí jemu.
Ak si všimnete v komunikácii podozrivé správanie – neobvyklý tón prípadne gramatické chyby, zbystrite pozornosť. Ak od vás ktokoľvek požaduje zaslanie financií len v rámci online/SMS komunikácie, je vhodné si overiť, či sa nejedná o podvod.
Nezabúdajte, že útočníci sa snažia zneužiť stres a dôveru. Ak ste poslali peniaze a máte podozrenie na podvod, okamžite kontaktujte svoju banku a žiadajte o sprostredkovanie vrátenia platby.

Fico sa stretol s Muskom: Hovorili o financovaní mimovládok a "protivládnych" médií

Bratislava v zovretí neznámeho plynového zápachu: Nahnevaní ľudia bombardujú internet

Istropolis odhalil finálnu podobu. Bratislava dostane kultúrnu halu pre tisícky ľudí
