Zástupkyňa technologickej spoločnosti Facebook Antigone Davisová sa snažila upokojiť rozčúlenie niektorých zákonodarcov v americkom Senáte. Tí Facebook kritizujú kvôli nedávnemu zisteniu, že disponoval štúdiami o škodlivých vplyvoch sociálnej siete Instagram na psychiku mladých, neprijal však príslušné opatrenia, aby situáciu napravil. Davisová zákonodarcom povedala, že Facebook pracuje na ochrane mladých ľudí na svojich platformách a spochybnila aj spôsob, akým médiá interpretovali uniknuté interné štúdie spoločnosti.
Instagram určený deťom pozastavili
The Wall Street Journal (WSJ) pred zhruba dvoma týždňami informoval o tom, že Facebook disponuje dvoma štúdiami, podľa ktorých používanie sociálnej siete Instagram vedie u niektorých dospievajúcich k psychickým problémom, zníženému sebavedomia, poruchám príjmu potravy či samovražedným myšlienkam. Odhalenie vzbudilo pobúrenie medzi zákonodarcami, kritikmi veľkých technologických spoločností, expertmi aj rodičmi.
Firma v reakcii na správu dočasne pozastavila svoje plány na spustenie Instagramu určeného deťom od desať do dvanásť rokov. Momentálne podmienky platformy stanovujú, že užívatelia musia byť starší ako 13 rokov.
Facebook obmedzí cielenie reklamy na osoby mladšie ako 18 rokov
„Nastavili sme rad ochranných opatrení, aby sme pre osoby medzi 13 a 17 rokmi vytvorili bezpečnú a ich veku primeranú skúsenosť," uviedla Davisová. Dodala, že spoločnosť zmazala od júna do augusta cez 600-tisíc profilov, ktoré si zriadili osoby mladšie ako 13 rokov.
Davisová sa takisto snažila závery vnútorného výskumu spoločnosti čiastočne spochybniť. Uviedla napríklad, že autori nedostatočne preukazujú príčinnú súvislosť medzi používaním Instagramu a psychickými problémami u dospievajúcich. Povedala tiež, že WSJ niektoré zistenia zle interpretoval.
Zverejnené štúdie s poznámkami
Facebook v stredu obe štúdie zverejnil v elektronickej podobe, avšak ich zabezpečil poznámkami, v ktorých spochybňuje pravdivosť niektorých zistení či z nich vyvodené závery. K dvom titulkom v štúdiách napríklad pripísal, že ich považuje za krátkozraké. Na inom mieste potom firma napísala, že autori štúdie, ktorí sú jej zamestnancami, stratili potuchy o tom, aké sú základné ciele ich výskumu.
Davisová vyhlásila, že štúdia podľa nej neprináša žiadne šokujúce informácie, v čom s ňou však nesúhlasil senátor Richard Blumenthal. „Dovolím si s vami nesúhlasiť. Ten výskum je šokujúci. Je silným, pôsobivým a strhujúcim dôkazom toho, že Facebook vie o škodlivých vplyvoch svojich stránok na deti a že tieto fakty a zistenia skrýva," povedal.
Parlament zaradil šikanu cez internet medzi trestné činy
Davisová na to odvetila, že Facebook v minulosti urobil viacero zmien vo svojich produktoch na základe vnútorného výskumu.
Technologické spoločnosti čelia rastúcemu tlaku zákonodarcov, ktorí sa na dnešnom vypočutí pomerne zriedkavo zhodovali naprieč politickými stranami. Za iných okolností kritizujú republikáni prevádzkovateľa sociálnych sietí za to, že podľa nich systematicky umlčujú „konzervatívne hlasy". Demokrati zase technologickým obrom vyčítajú príliš malú aktivitu pri snahe o potláčaní nenávistných prejavov a šírenie dezinformácií.