Slovensko zaradilo obťažovanie prostredníctvom internetu medzi trestné činy, za ktoré bude páchateľom v prípade odsúdenia hroziť väzenie až na niekoľko rokov. Zmenou trestného zákona o tom rozhodol parlament. Potrebu schválenia normy poslanci zdôvodnili tým, že najmä počas epidémie choroby Covid-19 v súvislosti s presunom aktivít ľudí do digitálneho priestoru sa problémom stalo kybernetické šikanovanie.

Nový trestný čin nebezpečného elektronického obťažovania zahrnie prípady dlhodobého obťažovania alebo zastrašovania prostredníctvom internetu a tiež zverejňovanie fotiek, videí či zvukových nahrávok osobnej povahy, hoci boli získané so súhlasom dotknutej osoby, ktorých zverejnenie zároveň môže iného poškodiť. Po podpise zákona prezidentkou sa od tohtoročného júla stane trestným aj to, keď bude páchateľ na internete neoprávnene vystupovať v mene poškodeného.

Pfizer
Neprehliadnite

Francúzski influenceri dostali záhadnú ponuku diskreditovať vakcínu od Pfizeru

Za spomínané nekalé konanie bude všeobecne hroziť až trojročné väzenie. Ukladanie prísnejších trestov predpokladá schválená predloha pre prípad, že obeťou sa stanú napríklad deti či vinník bol za šikanovanie cez internet už odsúdený.

Návrh novely Trestného zákona pri hlasovaní podporili poslanci vládnej koalície aj časť opozície a nezaradených zákonodarcov.

Podľa skoršieho prieskumu zhruba šesť percent mladých ľudí uviedlo, že zaznamenalo šikanu cez internet. Podľa poslancov sa prípady kybernetického obťažovania týkajú aj dospelých. V praxi sa podľa zákonodarcov prejavujú napríklad vo vytváraní internetových stránok s fotkami obete, zverejňovaní intímnych fotiek, natáčaní a zverejňovaní zosmiešňujúcich a urážlivých videí, falšovanie či ukradnutie identity obete alebo šírenie osobných informácií a klebiet.