Spoločnosť Microsoft sa spojila s európskymi vydavateľmi v snahe spoločne presadiť systém, ktorý by zabezpečil, aby predné technologické firmy platili za spravodajstvo. Veľká bitka o platby sa teraz vedie v Austrálii, kde chce vláda prinútiť giganty ako Google a Facebook, aby platili na spravodajstvo. Európski vydavatelia a Microsoft chcú v EÚ presadiť austrálsky arbitrážny mechanizmus, ktorý by zabezpečil, že technologické firmy budú spravodlivo odmeňovať vydavateľa spravodajstva za používanie ich obsahu, uvádza sa v tlačovej správe českej Únie vydavateľov.

google
Neprehliadnite

Austrália by mohla Google donútiť platiť médiám už budúci týždeň

Microsoft sa spojil so štyrmi európskymi vydavateľskými asociáciami - EMMA, ENPA, EPC a NME. Súčasné pravidlá autorského práva, ktorá nútia Google a ďalšie internetové platformy podpísať licenčnú dohodu s hudobníkmi, autormi a vydavateľmi správ, ak chcú použiť ich diela, podľa vydavateľov a Microsoftu nestačia. Rokovania s digitálnymi platformami podľa nich neprinášajú spravodlivé výsledky, pokiaľ nie sú podložené ďalšími regulačnými opatreniami zameranými na platformy s dominantnou trhovou silou.

„Aj keď vydavatelia tlače majú odvodené právo, nemusia disponovať tiež ekonomickou silou k vyjednaniu spravodlivých a vyvážených dohôd s týmito technologickými spoločnosťami. Hrozilo by teda, že takéto rokovania nedopadnú úspešne, alebo že digitálne platformy radšej úplne opustia trh," uvádza sa vo vyhlásení.

Facebook
Neprehliadnite

Facebook na svojej platforme Austrálčanom zablokoval spravodajstvo

Spolupráca prichádza v čase, keď krajiny EÚ pracujú na prepracovaní pravidiel autorského práva, ktoré spravodajským spoločnostiam a vydavateľom umožní vyjednať platby od digitálnych platforiem za použitie ich obsahu na internete. Vydavatelia s Microsoftom navrhujú inšpirovať sa austrálskou legislatívou, ktorá má donútiť technologické platformy zdieľať príjmy sa spravodajskými spoločnosťami a zahŕňa arbitrážny systém pre riešenie sporov ohľadom spravodlivej ceny správy.

„Táto iniciatíva je len ďalším logickým krokom," povedal viceprezident Microsoftu Casper Klynge. Upozornil, že Microsoft už zdieľa s vydavateľmi veľkú časť príjmov z Microsoft News.