Prevádzkovateľ sociálnej siete Facebook dnes užívateľom a mediálnym firmám v Austrálii zablokoval zdieľanie a prezeranie spravodajského obsahu. Spoločnosť tak urobila v reakcii na chystaný zákon, ktorý má technologické firmy prinútiť platiť austrálskym spravodajským spoločnostiam za používanie ich obsahu.
Podľa stanice BBC sú v Austrálii na sociálnej sieti nedosiahnuteľné stránky všetkých lokálnych i svetových spravodajských serverov. Facebookové stránky austrálskych médií, ktoré boli ešte v stredu plne v prevádzke, sú prázdne aj pre užívateľov z krajín mimo Austrálie. Proti kroku prevádzkovateľa sociálnej siete sa vzápätí ohradila austrálska vláda, podľa ktorej blokáda Facebooku ohrozuje jeho „dôveryhodnosť".
Facebook obmedzí zdieľanie spravodajského obsahu v Austrálii
„Facebook urobil chybu, akcie Facebooku neboli potrebné, boli tvrdé a poškodí jeho reputáciu tu v Austrálii," reagoval austrálsky minister financií Josh Frydenberg. Šéf Facebooku Mark Zuckerberg ho podľa neho na rozhodnutie nijako nepripravil, hoci spolu o spornej legislatíve telefonicky hovorili počas uplynulého víkendu.
Chystaný zákon má z Austrálie urobiť prvú krajinu na svete, ktorá Facebook a Google donúti platiť za spravodajský obsah. Prevádzkovateľ sociálnej siete už skôr uviedol, že Austrália „zásadne nechápe" vzťah medzi technologickými platformami a vydavateľmi. Len vlani firma podľa svojho vyjadrenia pomohla austrálskym vydavateľom vďaka zdieľaným odkazom zarobiť 407 miliónov austrálskych dolárov.
Austrálska Seven West sa dohodla s Googlom na platbách za správy
Blokovaný obsah dnes ráno prekvapil aj niektoré vládne zdravotnícke, núdzové a ďalšie úrady; podľa Facebooku sa však jednalo o chybu, píše BBC. Podľa agentúry Reuters prázdne stránky čakali napríklad na zdravotnícke úrady štátov Queensland a Južná Austrália, ktorá na sociálnej sieti umiestňuje najnovšie informácie ohľadom Covidu-19.
Bez obsahu sa ocitla aj stránka meteorologického úradu, ktorý informuje o lesných požiaroch, záplavách a iných prírodných pohromách. „Toto je znepokojujúci a nebezpečný vývoj. Odstrihnúť celej krajine prístup k potrebným informáciám uprostred noci je nehoráznosť," uviedla ľudskoprávny organizácie Human Rights Watch (HRW).