Prevádzkovateľ sociálnej siete Facebook dnes užívateľom a mediálnym firmám v Austrálii zablokoval zdieľanie a prezeranie spravodajského obsahu. Spoločnosť tak urobila v reakcii na chystaný zákon, ktorý má technologické firmy prinútiť platiť austrálskym spravodajským spoločnostiam za používanie ich obsahu. 

Podľa stanice BBC sú v Austrálii na sociálnej sieti nedosiahnuteľné stránky všetkých lokálnych i svetových spravodajských serverov. Facebookové stránky austrálskych médií, ktoré boli ešte v stredu plne v prevádzke, sú prázdne aj pre užívateľov z krajín mimo Austrálie. Proti kroku prevádzkovateľa sociálnej siete sa vzápätí ohradila austrálska vláda, podľa ktorej blokáda Facebooku ohrozuje jeho „dôveryhodnosť".

Facebook čelí pravdepodobne ďalšiemu škandálu
Neprehliadnite

Facebook obmedzí zdieľanie spravodajského obsahu v Austrálii

„Facebook urobil chybu, akcie Facebooku neboli potrebné, boli tvrdé a poškodí jeho reputáciu tu v Austrálii," reagoval austrálsky minister financií Josh Frydenberg. Šéf Facebooku Mark Zuckerberg ho podľa neho na rozhodnutie nijako nepripravil, hoci spolu o spornej legislatíve telefonicky hovorili počas uplynulého víkendu.

Chystaný zákon má z Austrálie urobiť prvú krajinu na svete, ktorá Facebook a Google donúti platiť za spravodajský obsah. Prevádzkovateľ sociálnej siete už skôr uviedol, že Austrália „zásadne nechápe" vzťah medzi technologickými platformami a vydavateľmi. Len vlani firma podľa svojho vyjadrenia pomohla austrálskym vydavateľom vďaka zdieľaným odkazom zarobiť 407 miliónov austrálskych dolárov.

Google
Neprehliadnite

Austrálska Seven West sa dohodla s Googlom na platbách za správy

Blokovaný obsah dnes ráno prekvapil aj niektoré vládne zdravotnícke, núdzové a ďalšie úrady; podľa Facebooku sa však jednalo o chybu, píše BBC. Podľa agentúry Reuters prázdne stránky čakali napríklad na zdravotnícke úrady štátov Queensland a Južná Austrália, ktorá na sociálnej sieti umiestňuje najnovšie informácie ohľadom Covidu-19.

Bez obsahu sa ocitla aj stránka meteorologického úradu, ktorý informuje o lesných požiaroch, záplavách a iných prírodných pohromách. „Toto je znepokojujúci a nebezpečný vývoj. Odstrihnúť celej krajine prístup k potrebným informáciám uprostred noci je nehoráznosť," uviedla ľudskoprávny organizácie Human Rights Watch (HRW).