Austrálska vláda budúci týždeň predloží parlamentu na schválenie kľúčový návrh zákona, ktorým chce donútiť americkej firmy Google, Facebook a ďalšie podniky, aby začali vydavateľom a mediálnym spoločnostiam platiť za obsah. Avizoval to dnes minister financií Josh Frydenberg. Zákon, o ktorom Google tvrdí, že je nerealizovateľný, by z Austrálie urobil prvú krajinu sveta, ktorá donúti Facebook a Google platiť za spravodajský obsah, uviedla agentúra Reuters.

,,Parlament sa tým návrhom bude zaoberať v týždni od 15. februára," povedal minister. Zákonnú úpravu, ktorú teraz chystá Austrália, pozorne sledujú aj ďalšie krajiny. S podporou hlavných politických strán by nový zákon mohol začať platiť už tento mesiac, a to napriek výhradám, ktoré má Google. Ten tvrdí, že bude po schválení zákona musieť svoj vyhľadávač prestať v Austrálii používať. Americký softvérový gigant Microsoft už dal najavo, že jeho vyhľadávač Bing môže po Google uvoľnené miesto na trhu prevziať.

Zástupkyňa Googlu v Austrálii a na Novom Zélande Lucinda Longcroftová povedala, že firma navrhla zmeny, ale že ich austrálsky Senát odmietol. Google ale chcel o návrhu s členmi parlamentu ešte hovoriť. ,,Radi budeme prostredníctvom parlamentného procesu rokovať so zákonodarcami, aby sme vzniesli naše obavy a dosiahli výsledok, ktorý uspokojí všetky - vydavateľa, digitálne platformy a tiež austrálske podniky a užívateľov," uviedla Longcroftová. Tá v Googlu vedie oddelenie, ktoré sa zaoberá vzťahmi s vládou a verejnosťou.

The Google offices in Granary Sqaure, London, Thursday Nov. 1, 2018. Hundreds of Google engineers and other workers walked off the job Thursday morning to protest the internet company’s lenient treatment of executives accused of sexual misconduct. Employees were seen staging walkouts at offices in Tokyo, Singapore, London, and Dublin. (Stefan Rousseau/PA via AP)
Neprehliadnite

Google chce čoskoro spustiť spravodajský web v Austrálii

Facebook sa k legislatívnemu procesu v Austrálii zatiaľ na otázku agentúry Reuters nevyjadril. Americkí prevádzkovatelia internetových vyhľadávačov a sociálnych médií sa snažili Austráliu presvedčiť, aby návrh zákona zmiernila. Šéfovia Googlu aj Facebooku sa na túto tému bavili ako s austrálskym premiérom Scottom Morison, tak s ministrom Frydenbergem.

Google minulý týždeň v Austrálii spustil platformu, ktorá ponúka správy, za ktoré Google zaplatil. Firma uzavrela svoju vlastnú dohodu s vydavateľmi, aby ukázala, že navrhovaný zákon nie je potreba, poznamenala agentúra Reuters. Tá v januári oznámila, že podpísala s Googlom zmluvu, a stala sa tak prvým globálnym poskytovateľom spravodajstva pre Google News Showcase. To je produkt Googlu pre licencovanie spravodajstva.

Google a lobistická organizácia francúzskych vydavateľov sa tiež v januári dohodli na rámcovej zmluve o autorských právach a na podmienkach, za ktorých bude Google platiť spravodajským spoločnostiam za on-line obsah. V Európe to je prvá takáto dohoda. Postupom Austrálie sa chcú inšpirovať aj členovia Európskeho parlamentu dozerajúci na prípravu novej regulácie digitálnych aktivít v Európe.