Šéfredaktor portálu Aktuality.sk Peter Bárdy oznámil, že si bol prevziať trestné oznámenie. Žaluje ho premiér Robert Fico za jeho knihu Fico – posadnutý mocou. Zároveň žaluje aj vydavateľstvo Ringier.
„Sme presvedčení, že sme neporušili zákon, čo budeme obhajovať a vysvetľovať na súde. A veríme v spravodlivý proces,“ napísal Peter Bárdy vo svojom komentári. Fico žiada od Bárdyho ospravedlnenie a 100-tisíc eur ako náhradu nemajetkovej ujmy, rovnaké nároky žiada aj od vydavateľa.
Fico namieta použitie jeho fotografie na obálke knihy. Je vraj jeho výsostným právom rozhodnúť, ako bude s jeho fotkou nakladané. Táto žaloba je podľa Bárdyho ďalším príkladom premiérových snáh umlčať kritických novinárov, ktorí sa venujú témam ako korupcia či zneužívanie moci.
V texte zdôrazňuje, že úlohou novinárov je slúžiť verejnosti, informovať a kontrolovať moc. Napriek tomu, že sú vystavení tlakom a často čelia rizikám, Bárdy si stojí za tým, že je povinnosťou médií pokračovať v odhaľovaní nespravodlivosti, aj keď sú ich aktivity ohrozené. Spomína, že novinári čelia výzvam nielen zo strany politikov, ale aj z prostredia organizovaného zločinu.
Žaloba prichádza v období, keď Slovensko čelí politickému napätiu, a mnohí vidia v týchto útokoch na médiá snahu potlačiť slobodu prejavu. Bárdy hovorí, že ide o šikanóznu žalobu, tzv. SLAPP.
Čo sú to SLAPP žaloby?
SLAPP žaloby, teda strategické žaloby proti verejnej účasti, sú právne nástroje používané na umlčanie kritikov, najmä novinárov, aktivistov a organizácií, ktoré upozorňujú na verejné či politické kauzy. Na Slovensku, ako aj v ďalších európskych krajinách, sú tieto žaloby obzvlášť nebezpečné, pretože ich cieľom nie je vyhrať súdny spor, ale skôr zastrašiť a finančne vyčerpať žalovaných. Žalobcovia, často mocní jednotlivci alebo firmy, využívajú súdny systém na vytváranie tlaku prostredníctvom prehnaných a neodôvodnených nárokov.
Hlavným dôsledkom SLAPP žalôb je tzv. autocenzúra. Novinári a aktivisti sa môžu rozhodnúť prestať pracovať na dôležitých témach alebo svoje výstupy obmedziť, aby sa vyhli dlhotrvajúcim a nákladným súdnym procesom. Tento efekt zasahuje aj širšiu komunitu, keď sa investigatívna žurnalistika oslabuje v obave pred právnymi konaniami. Výsledkom je, že verejnosť má menej prístupu k informáciám o zneužívaní moci alebo korupčných praktikách.
SLAPP žaloby sú tiež vážnou hrozbou pre slobodu prejavu a právo verejnosti na informácie. Tieto spory zneužívajú právne nástroje na obmedzenie novinárskej práce a diskusie o verejnom záujme. Novinári a aktivisti čelia nielen finančným tlakom, ale aj psychickému stresu a strate času, čo oslabuje ich schopnosť efektívne monitorovať a kritizovať verejnú moc.
Na európskej úrovni sa vedie snaha o zavedenie legislatívy, ktorá by poskytovala lepšiu ochranu voči SLAPP žalobám. Cieľom je vytvoriť mechanizmy na rýchle odmietnutie neodôvodnených sporov, čím by sa zabránilo zneužívaniu súdneho systému na umlčanie kritikov. Účinné riešenie týchto problémov je kľúčové pre ochranu demokratických princípov a transparentnosti v spoločnosti.