Monika Tódová hodnotí zásahy polície. Raz tak a potom zasa onak. Podľa toho či ten u koho sa zasahuje jej sympatický je alebo nie je. Na dvojitý meter Denníka N som zvyknutá a až do dnes som bola presvedčená, že už ma nič neprekvapí. Prekvapilo.

V decembri 2020, počas bieleho dňa, bývalá vedúca tímu Gorila M.Babacsová nariadila vojenské obsadenie administratívnych priestorov Penty tzv. kukláčmi. Postup kukláčov v priestoroch Penty bol živelný. Ako neskôr vyšlo najavo, nevedeli kam idú a čo majú robiť. Výsledkom tohto neskoordinovaného zásahu bolo, že zamestnanci boli donútení opustiť kancelárie, postaviť sa čelom k stene rozkročmo s rukami nad hlavou a vôbec im nebol oznámený dôvod prečo sa zasahuje do ich slobody.

Účtovníčky, sekretárky, analytici, realitní pracovníci a iní administratívni pracovníci, medzi nimi aj tehotné ženy a rodičia malých detí, ktorým nebolo dovolené ísť si vyzdvihnúť deti zo škôlky a ani návštevníci v prvom momente nedokázali rozlíšiť, či sa jedná o policajný alebo teroristický zásah a boli zásahom polície traumatizovaní ešte dlho po jeho skončení.

Zásah na 6. poschodí začal tým, že príslušník polície zhodil vrátnika na zem a potom do neho kopol. Matej Izakovič vtedy ako prokurátor Krajskej prokuratúry odmietol trestné oznámenie v danej veci a kopnutie do vrátnika ležiaceho na zemi nazval „neverbálnym pokynom“ policajta, ktorému podľa Izakoviča vrátnik aj porozumel, keďže sa po tomto kopnutí, teda neverbálnom pokyne postavil. Možno preto bol neskôr Izakovič povýšený a preložený na Úrad špeciálnej prokuratúry. Každopádne, do dnešného dňa neexistuje žiadny oficiálny policajný záznam o úkonoch realizovaných v rámci tohto bezprecedentného policajného zásahu v Pente.

To, že na obsadenie Penty je potrebné nasadiť celý elitný zásahový tím kukláčov v počte 64 bolo rozhodnutie vyšetrovateľky M. Babacsovej, ktorá tak urobila bez toho, aby mala súhlas prezidenta Policajného zboru. Od začiatku sme tvrdili, že pre nasadenie všetkých príslušníkov špecializovaného Lynx komanda  neexistoval žiaden zákonný dôvod, ale že jeho cieľom bola hlavne demonštrácia obrovskej ozbrojenej sily.


Decembrový zásah v Pente vzbudil veľké reakcie a jednou z nich bolo aj vyjadrenie Moniky  Tódovej, ktorá v podcaste odvysielanom na druhý deň ráno po zásahu uviedla toto:

Redaktor: Všetci sme videli na fotkách aj vo videách, že ten zásah v Pente môžeme naozaj označiť za zásah. Vyzeralo to skôr, že idú oslobodzovať nejakých rukojemníkov od teroristov akože by išli obzerať nejaké počítače, veľa policajtov so samopalmi. Monika myslíš si, že to bolo primerané?

Monika Tódová: Myslím si, že to bolo absolútne adekvátne, dokonca ja by som ako ešte možno pritvrdila, pretože tu nejde len o to, že išli do Penty do organizácie, ktorá v podstate má možno takú malú vlastnú spravodajskú službu, využíva veľmi veľa zamestnancov z bezpečnostných zložiek, špičkových ako bývalých ľudí ktorí, ktorí pracovali v polícii. A tí policajti predsa nemohli vedieť ako to, ako to prebehne či tam niekto ako nebude mať nejaký stres z toho. Ako sa zachová a tak isto si myslím, niektorí ľudia to komentovali, že to bola demonštrácia sily. A kto iný ako štát má tú silu demonštrovať a má dať najavo, že opäť ako je to on kto drží ten zákon v rukách, že to už nie je mafia že, že teraz naozaj ako je to štát kto rozhoduje, či bol alebo nebol porušený zákon. Ako ja si myslím že, že to bolo úplne adekvátne a tváriť sa, že teraz išli sme do nejakej slušnej firmy, kde sedia iba ľudia v oblekoch a kravatách, ktorí ako nie sú vôbec nikdy ozbrojení a nevedia, čo je to násilie. Aj tá minulosť Penty nám predsa hovorí, že častokrát to bolo na hrane zákona, veď sme im roky hovorili, že sú to žraloci. Ako nepôjdeš žraloka chytať s rybárskou sieťkou takou do ruky, ktorú si kupujú deti na dovolenke v Chorvátsku nie?

V inom výstupe Monika Tódová upresnila, čo mala na mysli pod pritvrdením. A síce, ak by bol zásah úplne podľa jej gusta, nasadila by pri ňom aj vrtuľník.

Ale teraz, v septembri 2024, posledný zásah polície v nočnom bare hodnotí iným metrom.

Konkrétne Monika píše, že: „Takéto policajné zásahy sú v prípade, že polícia nejde na istotu po nejakom brutálnom mafiánovi, vrahovi alebo šéfovi drogového kartelu, neospravedlniteľné.“
 
Neprimerané používanie po zuby ozbrojených zložiek štátu voči vlastným občanom, či civilnému obyvateľstvu si vždy vyžaduje dôsledné vyšetrenie a následné potrestanie tých, ktorí sa takéhoto zneužitia dopustili. Principiálnosť postoja k takémuto zlyhaniu štátnych orgánov však Monike Tódovej zjavne nie je vlastná. 

Autor: Valéria Haščáková, advokátka