Americké internetové spoločnosti Twitter a Meta dostali v Rusku pokutu v celkovej výške 23 miliónov rubľov (približne 270-tisíc eur) za to, že zo svojich sociálnych sietí neodstránili zakázaný obsah. Oznámila to vo štvrtok ruská agentúra Roskomnadzor, ktorá má na starosti dohľad nad komunikáciou, informačnými technológiami a masmédiami. Do jej kompetencie patrí aj cenzúra, informovala ČTK.

Udelili mastné pokuty 

Twitter dostal pokutu desať miliónov rubľov (zrhuba 120-tisíc eur), Meta 13 miliónov rubľov (vyše 156-tisíc eur). Meta je materská spoločnosť sociálnej siete Facebook. Najnovšie pokuty sú zatiaľ poslednými zo série podobných sankcií, ku ktorým sa ruské súdy uchýlili pri trestaní zahraničných technologických firiem, uviedla agentúra Reuters.

Ruské úrady začali v marci spomaľovať rýchlosť Twitteru ako trest za to, že spoločnosť neodstránila zo svojej siete v Rusku príspevky obsahujúce detskú pornografiu, informácie o užívaní drog alebo návody, ako spáchať samovraždu, upozornila agentúra Roskomnadzor. Spoločnosť Twitter opakovane uviedla, že na svojej sieti nepovoľuje propagáciu nezákonného správania.

KK35 Moskva - Roman Dobrochotov, šéfredaktor ruského investigatívneho servera The Insider 28. júla 2021 v Moskve. Ruská polícia vtrhla v stredu do domu Romana Dobrochotova, šéfredaktora ruského investigatívneho servera The Insider. Dobrochotov bol nedávno označený za tzv.
Neprehliadnite

Ruský súd pokutoval web The Insider za porušenie zákona o zahraničných agentoch

Nulová tolerancia voči YouTube

Tlačová agentúra RIA Novosti tiež vo štvrtok informovala, že kanál YouTube spravodajského kanálu RT - podporovaného ruským štátom - bol zablokovaný. Ide o kanál RT DE, ktorý zablokovali hneď v prvý deň prevádzky.

Ruské úrady v septembri pohrozili zablokovaním YouTube. Kremeľ vtedy vyhlásil nulovú toleranciu voči YouTube v reakcii na skutočnosť, že YouTube odstránil zo svojej platformy kanály RT v nemeckom jazyku. Odôvodnila to tým, že porušili jej politiku zákazu dezinformácií o covide-19.

sociálne siete
Neprehliadnite

Všetko pod palcom... Syn blízkeho spolupracovníka Putina riadi najväčšiu ruskú sociálnu sieť