Aplikácia TikTok bude v celej infraštruktúre Kancelárie Národnej rady SR blokovaná a nebude možné ju používať. Vyplýva to z listu vedúceho kancelárie parlamentu Daniela Guspana poslancom. Upozornil na to Denník N.

Guspan zamestnanom Kancelárie NR SR zakazuje inštalovať a používať zakázané aplikácie na všetkých zariadeniach parlamentu. Zakázané bude pripájanie sa do siete kancelárie prostredníctvom VPN alebo pristupovať k web mailu, emailu, iným aplikáciám alebo informačným systémom zo zariadení užívateľov alebo iných, na ktorých je nainštalovaná aplikácia. Zamestnanci taktiež nemôžu komunikovať z počítačovej siete kancelárie so servermi zakázaných aplikácií alebo zakázanými aplikáciami. Zakázané je aj akýmkoľvek spôsobom obchádzať bezpečnostné opatrenia.

TikTok podľa Guspana zbiera neprimerané množstvo informácií zo zariadení, na ktorých sa prevádzkuje. „Množstvo, spôsob a typ údajov, ktoré sú zbierané, nezodpovedá primárnemu určeniu aplikácie ako sociálnej siete a môžu byť použité na cielený kybernetický útok na konkrétne osoby,“ uviedol v liste poslancom. Doplnil, že aplikácia môže nazbierané údaje zneužiť na škodlivú manipuláciu či vydieranie osôb. V prostredí parlamentu to môže viesť k ohrozeniu bezpečnosti alebo strategických záujmov SR.

Kancelária NR SR podľa Guspana berie riziká vyplývajúce z týchto hrozieb vážne a uvedomuje si svoju zodpovednosť pri zabezpečovaní kybernetickej odolnosti informačného systému.

Ďalšie dôležité správy

WA 6 archív Culver City - Na archívnej snímke zo 17. marca 2023 budova čínskej sociálnej siete TikTok v americkom meste Culver City. Britská spravodajská stanica BBC v pondelok 20. marca 2023 uviedla, že svojim zamestnancom odporučila, aby si vymazali  videoaplikáciu čínskej sociálnej siete TikTok, ak ju nevyhnute nepotrebujú z pracovných dôvodov.   Britská vláda vo štvrtok oznámila, že z bezpečnostných dôvodov zakazuje používanie populárnej aplikácie TikTok na vládnych zariadeniach. Tento krok
Neprehliadnite

Čína dôrazne odmieta obvinenia na adresu svojich technologických firiem