Šéfovi sociálnej siete TikTok Shou Zi Chewovi sa nepodarilo upokojiť skepticky naladených členov výboru pre energetiku a obchod americkej Snemovne reprezentantov ohľadom bezpečnosti dát a moderácie obsahu na platforme. Za zákaz TikToku sa vyslovili poprední senátori ako demokrat Michael Bennet či republikán Marco Rubio. Aplikáciu používa vyše 150 miliónov Američanov, teda necelá polovica populácie. Kľúčovou témou ,,grilovania" bola obava z toho, že k ich osobným dátam môže získať prístup Peking. Sieti tak v USA ďalej hrozí zákaz.
Súperenie medzi Čínou a USA
Ťahanice o TikTok sú súčasťou širšieho globálneho súperenia medzi Čínou a USA a ich západnými spojencami o technologickú a ekonomickú prevahu, napísala agentúra AP. Britský parlament zakáže čínsku aplikáciu TikTok na všetkých služobných zariadeniach a v širšej parlamentnej sieti s odkazom na kybernetickú bezpečnosť. Podobný krok už skôr oznámili napríklad Európska komisia či Európsky parlament, Kanada, Belgicko, Dánsko či české ministerstvá vnútra a zahraničia.
Materskou spoločnosťou siete je pekinská technologická firma ByteDance, ktorá má v rámci svojej riadiacej štruktúry aj výbor zložený z členov čínskej komunistickej strany. „Dovoľte mi, aby som to vyhlásil jednoznačne: Spoločnosť ByteDance nie je agentom Číny ani žiadnej inej krajiny," konštatoval pred americkými zákonodarcami Shou.
Hrozba pre americkú národnú bezpečnosť
Šéfka výboru, republikánka Cathy Rodgersová povedala, že TikTok je hrozbou pre americkú národnú bezpečnosť aj pre deti, ktoré ho používajú. Shou úvodom vypočutia pred kongresmanmi argumentoval, že TikTok „berie obavy z ohrozenia národnej bezpečnosti vážne", nie je „vlastnený ani ovládaný" čínskou vládou a že „60 percent jeho podielu vlastní svetoví investori a traja z piatich členov jeho správnej rady sú z Ameriky".
K téme hrozby pre detských užívateľov Shou povedal, že hoci je väčšina užívateľov TikToku dospelých, TikTok berie dopady siete na deti vážne, a preto sú na nej teraz dostupnejšie videá o vede, technológiách alebo matematike, ktoré majú na platforme podľa Shoua už 116 miliárd zhliadnutí . Republikánsky poslanec Morgan Griffith šéfovi TikToku povedal, že jeho vnúčatá obmedzenia zavedené platformou pre mladších ako 18 rokov s ľahkosťou obchádzajú.
Shou firmu opakovane bránil odkazovaním na Project Texas, do ktorého TikTok investuje 1,5 miliardy dolárov. Všetky dáta, ktoré generujú americkí užívatelia, majú skončiť na amerických serveroch spravovaných firmou Oracle. V USA TikTok tieto dáta ukladá od vlaňajšieho októbra. Tento mesiac začala spoločnosť mazať všetky historické dáta amerických užívateľov zo serverov, ktoré nie sú súčasťou systému Oracle, uviedol Shou. Dokončenie tohto procesu očakáva ešte v tomto roku.
Cenzúra politicky citlivých tém
Rodgersová v druhej sérii „grilovania" požadovala po Shouovi jednoslovné odpovede na otázky, či TikTok cenzuruje politicky citlivé témy pre čínsku komunistickú stranu, konkrétne čínske zaobchádzanie s ujgurskou moslimskou menšinou, masaker na námestí Nebeského pokoja alebo otázku Taiwan. Shou odpovedal, že všetok takýto obsah je sieti dostupný.
Shou Zi Chew je 40-ročný singapurský podnikateľ, ktorý študoval v Británii a Spojených štátoch. Pracoval v britských, amerických aj čínskych spoločnostiach, potom nastúpil ako finančný riaditeľ do ByteDance v Pekingu.