Aplikácia TikTok sa teší obrovskej popularite hlavne medzi mladými ľuďmi. V posledných dňoch však mnohé krajiny zakázali jej používanie zamestnancom v štátnych inštitúciách. Zákaz sa vzťahuje na služobné zariadenia. Dôvod? Obavy zo špionáže. TikTok totiž vlastní čínska spoločnosť ByteDance, ktorá je podozrivá z toho, že všetky dáta poskytuje čínskej vláde.

Odborník na kyberbezpečnosť Andrej Aleksiev tvrdí, že obavy sú na mieste a v rozhovore pre TREND okrem iného vysvetľuje, prečo sú pre Čínu dáta také dôležité.

Celý rozhovor si môžete pozrieť vo videu pod článkom.

V rozhovore sa tiež dozviete:
  • na aké účely sa dáta zbierajú,
  • aký je rozdiel medzi čínskymi a americkými aplikáciami,
  • ako sa chrániť voči škodlivým aplikáciám,
  • prečo sú zo špionáže obviňované najmä čínske firmy.

Vo viacerých krajinách zakázali štáte inštitúcie svojim zamestnancom používať aplikáciu TikTok. Dôvodom sú obavy zo špionáže.

Najväčšia obava spočíva v tom, že nemáte kontrolu, čo sa deje s dátami. Facebook či Instagram je omnoho väčší a máte tam niekoľkonásobne viac používateľov. Čo sa týka TikToku, dáta a dátové centrá sú mimo Európskej únie a Spojených štátov, kde jurisdikcia nemá svoju možnosť a vymožiteľnosť práva je minimálna. Z tohto dôvodu je naozaj vážna obava, že tieto dáta môžu byť zneužité.

Samozrejme, je zjavné, že prišlo k nejakým podozreniam, že tieto dáta už boli zneužité. Vieme, že režim v Číne je špecifický a nie je to demokratická krajina a štát má prístup k všetkým informáciám. Takže z tohto dôvodu úplne rozumiem obave, že dáta môžu byť zneužité o to viac, že TikTok je prevažne využívaný našimi deťmi.

Sú práve deti najzraniteľnejšie?

Áno. Myslím si, že necelých 50 percent používateľov sú deti a v podstate je to tá najzraniteľnejšie časť populácie, naša budúcnosť, a preto ich musíme zvlášť chrániť. Budúcim bohatstvom spoločnosti sú dáta. Vidíme teraz, že krajiny sa predbiehajú v tom, ktorá bude viac investovať do algoritmov umelej inteligencie či strojového učenia, teda v podstate do možnosti, ako spracovávať neštruktúrované dáta.

Keď si zoberieme, že TikTok o nás zozbiera obrovské množstvo dát, ktoré nemáme pod kontrolou, v budúcnosti využitím či už kvantových počítačov a spomínaných sofistikovaných algoritmov vedia využiť tieto dáta na také aktivity, ktorých limit nám poskytne len fantázia. Nesmieme zabúdať na to, že čokoľvek urobíme na internete či v interakcii s aplikáciou, zanechávame digitálnu stopu a v budúcnosti to môže byť použité proti nám alebo aj proti krajinám.

hacker
Neprehliadnite

Z útokov na internete sa stáva biznis. Za blokovanie PC zaplatíte 66 eur. A 30 percent z výnosu

TikTok neexistuje týždeň a ani mesiac. Doteraz bola táto sociálna sieť z hľadiska obáv bezpečná?

TikTok nie je aplikácia, ktorá má veľkú históriu. Približne v roku 2018 sa dostala na americký trh a má najvyšší nárast používateľov zo všetkých sociálnych sietí. Ďalšia vec je jurisdikcia. Ak si zoberieme napríklad Twitter, Facebook alebo obdobné platformy, keď potrebujete získať nejaké dáta, tak prostredníctvom súdu a súdnym príkazom viete dáta získať. TikTok ako čínska aplikácia nemusí spĺňať nič.

Ak by nejaký súd v Európe alebo v Amerike chcel niečo nariadiť, tak nemá silu, aby donútil TikTok správať sa nejakým normatívnym spôsobom alebo aby poskytol dáta. Dáta sa zneužívajú a to napríklad prostredníctvom detí dôležitých osobností, ktoré sa nachádzajú v blízkosti. Obavy sú pochopiteľné a myslím si, že kroky budú voči TikToku stále drastickejšie.

Môže byť aplikácia riziková aj pre bežného používateľa? Málokoho totiž trápi, či aplikácia zbiera nejaké údaje. Mnohí o tom ani nevedia.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa